Ariel Şaron toprağa verildi

8 yıl komada kalmasının ardından önceki gün ölen eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron bugün geniş güvenlik önlemleri altında devlet töreni ve askeri cenazeyle toprağa verildi

13 Ocak 2014, Pazartesi 16:06
A A
Ariel Şaron toprağa verildi

Şaron için önce Kudüs'teki İsrail Parlamentosu Knesset'te bir tören düzenlendi. Törende konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Şaron'u "Yahudi halkının sahip olduğu en büyük komutanlardan biri olduğunu" söyledi.

Cenazeye aralarında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da bulunduğu 20 yabancı konuk katıldı.

'ARAP DÜNYASINDA NEFRET EDİLEN İSİM'

İsrail'in 1948'deki bağımsızlığından 1973'e yaşanan dört savaşta aktif rol alması, daha sonra da 1982'de Lübnan'ın işgali emrini verilmesi Şaron'u Arap dünyasında nefret edilen bir isimlerden biri haline getirdi.

Filistinliler Sabra ve Şatila mülteci kamplarında Hıristiyan Falanjist militanların yaptığı katliam nedeniyle Şaron'u bir savaş suçlusu olarak görüyor. İsrail'de yapılan bir soruşturma Şaron'un katliamı önleyememekten sorumlu bulmuştu.

Ancak Ocak 2006'ta geçirdiği komadan aylar önce İsrail'in Gazze'den tek taraflı çekilmesini sağladı.

'GAZZE'YLE KALMAYACAKTI'

Şaron'dan başbakanlığı devralan Ehud Olmert BBC'ye yaptığı açıklamada Şaron'un iktidarda kalması durumunda, Şaron'un işgal altındaki toprakların çoğundan çekileceğini söyledi.

ARAP DÜNYASI, AFRİKA YA DA LATİN AMERİKA'DAN TÖRENE KATILAN YOK

Şaron'un cenazesine Arap dünyası, Afrika ya da Latin Amerika'dan herhangi bir heyet katılmadı.

Televizyondan canlı yayımlanan parlamentodaki törenin ardından Şaron'un tabutu 1948'deki bağımsızlık savaşında ağır yaralandığı Batı Kudüs'teki Latrun'a götürüldü ve burada kısa bir askeri tören yapıldı.

Son olaraksa Gazze yakınlarındaki Sderot'ta bulunan aile çiftliğinde 2000 yılında ölen eşi Lili'nin yanında toprağa verildi.

Mezarın Gazze'ye olan yakınlığı nedeniyle üç farklı güvenlik çemberi oluşturuldu.

BBC TÜRKÇE

Sıradaki haber yükleniyor...