Arkeolojik aşk hikayeleri

Tarih boyunca (hatta insansız zamanlarda bile) yer almış romantizm dolu arkeolojik ve paleontolojik buluşları arkeofili derledi

06 Mart 2018, Salı 20:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
9- Dinozorların aşk şarkısı

9- Dinozorların aşk şarkısı

Jurasik zamanda yaşamış ve nesli tükenmiş bir çeşit çekirgenin (katydid) aşk şarkısı bulundu ve bilinen en eski müzik oldu. Çekirgeler, çiftleşme çağrılarını bir kanatlarındaki çıkıntıları diğer kanatlarına sürterek çıkarıyorlar. Çiftleşme çağrısının tek bir tondan oluştuğu, 6.4 kHz frekansında ortalama 16 milisaniye sürdüğü düşünülüyor.

8- Aşıkların piposu İsrail'de bulundu

8- Aşıkların piposu İsrail'de bulundu

Kudüs’te yüzlerce yıllık kilden bir piponun üstünde “Aşk, aşıkların dilidir” yazısı keşfedildi. Piponun aşıklardan birinin diğerine verdiği bir hediye olabileceği düşünülüyor. Yazı kelime kelime çevrilise “Kalp, aşıkların dilidir” anlamına geliyor. Bu tür pipolar 16. ve 19. yüzyıllar arasına denk gelen Osmanlı döneminde çok yaygındı, ve tütün ve haşhaş içmek için kullanılıyordu. Pipolar hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılıyordu.

7- Kucaklaşan aşıklar

7- Kucaklaşan aşıklar

Yunanistan’ın Diros Mağarası’nda yürütülen kazıda arkeologlar, birbirini sıkıca kucaklayan iki iskelet buldu. Nadiren bulunan bozulmamış mezarda, biri erkek biri kadın, iki gencin sarılarak gömüldüğü görüldü. Radyokarbon analizlerine göre Diros Mağarası’ndaki bu gömüt milattan önce 3 bin 800 yılına tarihleniyor. 

6- Tarih öncesi balıklar ilk omurgalı çiftleşmesini yapmış

6- Tarih öncesi balıklar ilk omurgalı çiftleşmesini yapmış

385 milyon önce İrlanda yakınlarında yaşamış bir balık türü olan Microbrachius türünün, şu ana kadar bilinen ilk omurgalı hayvan çiftleşmesini gerçekleştirdiği düşünülüyor. Balıkların erkek ve dişisinin kuyruk bölümünde farklı organlar vardı, ve uzun süre araştırmacılar dişideki çıkıntıların ne işe yaradığını anlayamamıştı. Artık bunların çiftleşme sırasında erkeği tutmak için olduğu biliniyor. Microbrachiuslar çiftleşmeyi kol kola girerek gerçekleştirmiş görünüyor. Günümüzde yaşayan balık türleri, Microbrachius gibi iç döllenmeyle değil, dişiler tarafından dışarıya konulan yumurtaların, erkekler tarafından dış döllenmesiyle ürüyor.  

5- Mezara kazınan aşk hikayesi

5- Mezara kazınan aşk hikayesi

Rahibe Meretites ve saray şarkıcısı Kahai’nin mezarlarında görülen bu kucaklaşma resmi Antik Mısır’da çok ender görülen bir sevgi gösterisini temsil ediyor. Çocuklarının ve torunlarının da gömülü olduğu mezarın duvarındaki betimleme orijinal renkleriyle korunmuş. Çift birbirinin gözlerinin içine bakıyor ve Meretites elini Kahai’nin omzuna koymuş. 4 bin 400 yıl önce yaşayan çift, piramitlerin inşa edildiği zamanlarda hayattaydı. Bu zamanda yapılan duvar resimlerinde bir sevgi göstergesinin betimlenmesi, olağanüstü bir olay olarak görülüyor.

4- Valdaro aşıkları 6 bin yıldır sarılıyor

4- Valdaro aşıkları 6 bin yıldır sarılıyor

İtalya, Valdaro’da bir Neolitik mezarlıkta keşfedilen iskeletler, birbirine sarılmış şekilde gömülen iki aşığa ait. Aşıklar yüz yüze, ve kolları ile bacakları birbirine dolaşmış şekilde gömülmüş. Bu romantik gömü, 6 bin yıl öncesine tarihleniyor. İskeletler 18 ila 20 yaşları arasında bir erkek ve bir kadına ait. Nasıl öldükleri konusunda bir çok tez üretildi, fakat iskeletlerinde hiçbir şiddet izi bulunmadı. Neolitik çift ünlü oldu, ve İtalya’da turistlerin büyük ilgisini görüyor.   

3- Kalpli tabut

3- Kalpli tabut

12. yüzyıldan beri var olan Fransa’nın Flers kentinin kilise mezarlığında yapılan çalışmalarda, diğer tabutlardan farklı iki tabut bulundu. Mezarlıkta bulunan diğer bütün tabutlar tahtadan yapılmışken, iki tabut kurşundan yapılmıştı. 18. yüzyıla tarihlenen bu tabutlardan birinin üstünde bir kalp vardı.

2- Romalı aşıklar

2- Romalı aşıklar

Modena, İtalya’da bir sarayın yenileme çalışmaları sırasında bulunan çift, en az bin 500 yıllık. Sağda görülen kadın, yüzü erkeğe bakan bir şekilde gömülmüş. Çiftin soylu olduğu düşünülüyor.  

1- Tarihin ilk öpücüğü

1- Tarihin ilk öpücüğü

Filistin’de Beytüllahim’de bir mağarada bulunan heykelcik, M.Ö 10.000’de tarımın başlangıcında yapıldı. Heykelcik, cinsel aşkın bilinen en eski betimi. Resmedilen çiftin yüzleri gözükmese ve cinsiyetleri belli olmasa da, öpüştükleri belli oluyor. Tek bir taştan yapılan aşıklar, sonsuzluğa kadar birbirine bağlanmış gibi. Ain Sakhri aşıklar heykelciği Beytüllahim yakınlarındaki Ain Sakhri mağaralarında bulundu. Heykel 1958 yılında British Museum tarafından bir açık artırmada satın alındı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı