Arkeolojik sit alanlarında yapılaşmanın önü açılıyor

Arkeolojik sit alanlarında yapılaşmanın önü açılıyor

Resmi Gazete'de dün yayımlanan ilke kararlarına eklenen ek bir madde ile uzmanlara göre, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da doğal afet yaşanan yerlerdeki arkeolojik sit alanlarında yapılaşmanın önü açılıyor

28 Nisan 2016, Perşembe 09:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çözüm sürecinin bitmesi, bölgenin birçok yerinde kamu güvenliğini tehdit eden PKK'nın terör eylemleri, hendek ve barikatlar, 1999 yılında çıkarılan 'Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararını' değiştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 7 Nisan’da Ankara’da toplanarak arkeolojik sit alanlarının bulunduğu alanlarda gündeme gelen kamu güvenliği ile ilgili gelişmeler nedeniyle 1999 yılında çıkarılan Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararını yeniden değerlendirerek ilke kararlarına kamu güvenliğini ön gören bir madde eklenmesini kararlaştırdı. Yüksek Kurulun aldığı karar dün yayımlanan Resmi Gazete’de şöyle yer aldı:

"Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararının uygulanmasında yaşanan sorunların değerlendirilmesi sonucunda; Anılan İlke Kararının I. derece arkeolojik site ilişkin 1. Maddesinin (f) bendinden sonra gelmek üzere; "g) Kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da doğal afet yaşanan yerlerde, yapılmasında zorunluluk bulunan geçici uygulamalara ilişkin, zemine en az müdahale edilecek şekilde hazırlanan ve süresi belirlenen projelerin ilgili koruma bölge kurulunda değerlendirilebileceğine, projesi koruma bölge kurulunca uygun görülen geçici uygulamaların Kültür ve Turizm Bakanlığınca oluşturulacak bilim kurulu denetiminde yapılabileceğine,ö ifadesinin, Aynı İlke Kararının II. derece arkeolojik site ilişkin 2. Maddesinin (b) bendindeki "I. derece arkeolojik sit koruma ve kullanma koşullarının a, b, c, ç, d, e, f ö ifadesinden sonra gelmek üzere ", g ifadesinin eklenmesine karar verildi."

EKLENEN MADDE İLE SİT ALANLARINDA YAPILAŞMANIN ÖNÜ AÇILIYOR

Uzmanlara göre, ilke kararlarına kamu güvenliği gerekçe gösterilerek yapılan ek madde ile 1’inci derecede arkeolojik sit alanı olan bölgelerde yapılaşmaların önü açıyor. Uzmanlar, şu değerlendirmeyi yaptı: "17 yıl önce çıkarılan ilke kararlarında arkeolojik sit alanlarında hiçbir yapının yapılmasına izin verilmiyordu. Ancak şimdi eklenen bir madde ile arkeolojik sit alanına karakol, güvenlik noktası konulması için bir bilim kurulunun kararı yetiyor. Bu da arkeolojik sit alanlarının bu ilke kararıyla talan edilmesi anlamına geliyor."

1’inci derece arkeolojik sit alanı olan Dakyanus Tepesi

Uzmanlar, bölgedeki gelişmelere örnek olarak ise Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı olan ve 1’inci derece arkeolojik sit alanı olan Dakyanus Tepesi’ne karakol kurulmasını gösterdi.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meteoroloji'den Marmara Bölgesi için flaş uyarı