Artık ezberlemenin zamanı geldi: Cilt bakım ürünlerini hangi sırayla kullanmalı?

Cilt bakımı yapmaya alışmak zaten zor ir şeyken bir de cilt bakım ürünlerinin sıralamasını kafaya yerleştirmek oldukça zor. Sizin hiç sıralamayı not edip ona göre cilt bakım rutininizi yaptığınız olmadı mı? Cilt bakım ürünleri sıralaması insanı bazen 'Acaba yanlış bir şeyler yapıyor muyum' düşüncesine bile sevk ediyor. Cilt bakım ürünlerinin doğru sıralamasını anlattık.

04 Mart 2021, Perşembe 16:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Gece de gündüz de önce temizleme

1. Gece de gündüz de önce temizleme

Makyaj ürünleri ve güneş koruyucuların kalıntıları kolayca çözülebilen içerikler değil ve su bazlı temizleyiciler çoğu zaman tek başına yetersiz kalıyor. İşte bu noktada devreye yağ bazlı temizleyiciler giriyor. Cildi tahriş etmeden makyajı kolayca çözen yağ bazlı bir temizleyiciyle yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra, krem, köpük veya jel formundaki su bazlı bir temizleyiciyle kalan tüm kalıntıları temizleyerek gece bakımınızda kullanacağınız ürünlerin emilimini garantileyebilir, neredeyse servet ödediğiniz serumun hakkını verebilirsiniz!

2. Maske

2. Maske

  • Ciltten durulanan maskeleri temizlenmiş cilde, tonik veya serumdan önce uygulamak gerekiyor. 
  • Soyucu maskeler güneşe karşı hassasiyet yaratacağından dolayı onlara gece rutininizde yer vermeye dikkat edin.
  • Soyucu olmayan her türlü arındırıcı maskeyi de yine akşam uygulayarak gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesini ve böylelikle gece bakımlarınızın cildiniz tarafından daha iyi emilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Fazlası cilde yedirilen, durulanmayan maskeleri de yine bu aşamada uygulayabilirsiniz. Ancak sonrasında tonik ve serum adımlarını atlayıp nemlendirici krem aşamasına geçmeniz gerekiyor. Çünkü ciltten durulanmayan maskeler serum adımının yerini tutuyor. Ciltte gece boyunca kalarak siz uykudayken çalışan gece maskeleri ise, bakım rutininin son adımında gece kreminin veya yüz yağının yerine uygulanıyor.

3. Tonik

3. Tonik

Toniklerin özelliği, sonrasında uygulanacak içeriklerin daha iyi emilmesini sağlayarak, cildi bakımın ileriki adımlarına hazırlıyor oluşu. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, toniğinizi kuru cilde ellerinizle tampon hareketlerle uygulayın (pamukla uygulamak, bir miktar ürünün ziyan olmasına yol açıyor). Cildinize başka bir şey sürmeden önce, içeriklerin iyice nüfuz etmesi için 5 dakika bekleyin.

4. Göz kremi

4. Göz kremi

Serum ve kremlerde bulunan aktif içeriklerin göz çevrenize temas edip hassasiyete yol açmasını önlemek için, göz çevresi kreminizi yüzünüzü temizleyip tonikledikten sonra serum veya krem adımlarına geçmeden önce uygulayın. Gündüz bakımınızda lenfatik dolaşımı hızlandıran masaj başlıklı bir krem ile göz çevrenizde anında canlanma elde edebilirsiniz. Gece ise cilt bariyerini onaran zengin içeriklere sahip besleyici bir göz kremiyle bu bölgeyi restore etmeye yönelik bir bakım uygulayabilirsiniz.


5. Serum

5. Serum

Gündüz antioksidanlar içeren bir serum uygulayarak, cildinizi gün boyu serbest radikallerin hasarına karşı koruyabilirsiniz. Cildi aydınlatma ve sıkılaştırma özelliğiyle bilinen C vitamininin yanı sıra, ve E vitamini, yeşil çay, resveratrol ve kafein gibi anti-aging faydalar sağlayan antioksidanlara da yönelebilirsiniz. Hyalüronik asit içeren serumlar ise, su tutma özelliğiyle nemi cilde gün boyu hapsediyor. Gece bakımınızda da kullanabileceğiniz hyalüronik asit serumları, retinol veya akne tedavisinde kullanılan asitler nedeniyle kuruyan ve tahrişe meyilli hale gelen ciltleri yatıştırmakta oldukça etkili. Hyalüronik asit, su bazlı yapısı sayesinde yağlı ve akneye meyilli ciltlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

6. Sivilce bakımı/ilaçları

6. Sivilce bakımı/ilaçları

Cilt geceleri onarım sürecinde olduğu için, leke veya akne gibi endişelere yönelik uygulanan lokal bakımları akşam rutininize dahil etmeniz en iyisi. İçeriklerin cildinize nüfuz edebilmesi için arada bariyer olmaması lazım, bu nedenle lokal bakımları cildinize nemlendirici krem sürmeden önce uygulamaya dikkat edin. Ürünü leke veya aknenin üzerine ince bir tabaka halinde sürdükten sonra, bakımınızın bir sonraki aşamasına geçmeden önce 5 dakika bekleyin.

7. Nemlendirici

7. Nemlendirici

Nemlendirici kremin tek fonksiyonu cildinizi nemlendirmek değil; aynı zamanda öncesinde uyguladığınız bakım ürünlerinin emilimini artırarak, içeriklerden daha çok fayda elde etmenizi sağlıyor. Her cilt tipinin neme ihtiyacı var ve her cilt tipine uygun yapıda bir nemlendirici var. Yoğun dokudaki krem veya balm’lar kuru ciltler için elverişliyken, hafif yapıdaki kremler ve losyonlar normal ve karma ciltler için ideal. Yağlı ciltler ise likit formdaki ürünlere veya jel nemlendiricilere yönelmeliler.

8. Yüz yağı

8. Yüz yağı

Yüz yağları örtücü yapıda olduğu için, üzerine başka bir ürün uygulandığında içeriklerin emilimini engelliyor; ancak altına sürülen ürünleri sabitleme özelliği sayesinde de serumunuzun veya nemlendiricinizin daha iyi emilmesini sağlayarak bakım rutininizin etkinliğini artırıyor.

9. Güneş Koruyucu

9. Güneş Koruyucu

Her ne kadar bakımın son adımı yüz yağları olmalı demiş olsak da, gündüzleri bu kural biraz değişiyor ve son aşamada güneş koruyucular devreye giriyor. Mineral filtreler içeren fiziksel güneş koruyucular cilde nüfuz etmiyor, UV ışınlarını yansıtarak etkilerini cilt yüzeyinde gösteriyor. Bu koruyucular güneş ışınları ve diğer dış faktörleri bloke ettiği için, üzerine süreceğiniz ürün cildin alt tabakasına nüfuz etmiyor. Bu yüzden güneş koruyucunuzu cilt bakımından sonra, makyajdan önce uygulamanız en doğrusu.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cildi güzelleştiren 12 mucize besin