Artık kanmıyoruz! Aldığımız parfümün sahte olup olmadığını kontrol etmenin 7 yolu

Son dönemde parfüm fiyatları malum, bu sebeple sahteleriyle de çok sık karşılaşmaya başladık. Fiziksel satışta biraz daha dikkatli olsak da online satış kanalıyla aldığımız parfümleri nasıl kontrol edebileceğimizi bilemiyor olabiliriz. Bu 6 metodla parfümünüzün tüm gerçekliği ya da sahteliği ortaya çıkıyor

24 Eylül 2020, Perşembe 16:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Önceliğimiz ambalaj

1. Önceliğimiz ambalaj

Ambalajı elimize aldığımızda dışarısındaki kartonun kalitesini çok iyi analiz etme görevi bize düşüyor. Kalın karton ve kaliteli kabartmalı alanlar bizi doğru ürüne yönlendiren işaretler. Özellikle paketin en alt kısmındaki “Batch code” dediğimiz sayı ve harflerin olduğu kısım çok önemli, bu kısmın net bir şekilde okunuyor olması çok önemli. Yüzeyindeki renklere özellikle gold ve silver detaylara elinizle dokunun, boyaların düşmesi söz konusuysa o kutuyu elinizden hemen bırakmanızı öneriyoruz :)

2. Bir de barkoda bakalım

2. Bir de barkoda bakalım

Barkodlar özel bir makineyle ürüne kazınan işaretlerdir. Bunun baskı mu yoksa makineyle mi basıldığını anlamamız için elimizle üzerinden kontrol etmemiz yeterli. 

3. Ambalajı saran plastik koruyucuya geçtik

3. Ambalajı saran plastik koruyucuya geçtik

Kutunuzun etrafınızdaki şeffaf koruyucu size çok fazla şey söylüyor aslında; kolayca açabildiğiniz, yapışkanları kuvvetli olmayan ve kutuyu sımsıkı sarmayan şeffaf ambalajdan uzak durun.

4. Kutunun içine dalma vakti!

4. Kutunun içine dalma vakti!

Parfümünüzün kutuda gelmesinin aslına abir sebebi var, kutunun içindeki koruyucu oluklara yerleşip sarsılmadan size ulaşması. Eğer parfümünüz kutunun içinde dan dun oraya buraya savruluyorsa bilin ki o parfümden bir yol olmaz. Ama şişeniz kutunusunun içerisinde şişesine özel üretilmiş koruyucu oluklara oturuyorsa o parfümden devam edelim.

5. Çok mu ucuz? İşte şüphelenmemiz için en birinci işaret

5. Çok mu ucuz? İşte şüphelenmemiz için en birinci işaret

Yurtdışından, stok fazlası, duty-free’den, mağazadaki kullanılmamış tester ürün gibi ibarelerle parfüm satışı çok yaygın. Bizden size bir tavsiye; esansları için ml bareminde para ödenen bu parfümlerin hiçbirinin ucuza satılabilmesi mümkün değil. Şöyle düşünün gerçek bir gül esansının 2 ml fiyatı 100TL civarında. Peki birisi neden size zararına satış yapsın ki?

6. İmitasyonu gözünden tanıma dersi

6. İmitasyonu gözünden tanıma dersi

Her ne kadar taklit edilme skalası çok yükselse de hala parfümün rengini tutturma kısmı taklit edilemiyor. Kısacası şişesi şeffaf olan parfümleri ayırt etmek için hala çok mükemmel bir taktiğimiz var. Hemen internetten parfümünüzün rengini açın ve elinizdeki ürünün rengiyle karşılaştırın

7.Şişeyi elimize alıp deli gibi sallama zamanı

7.Şişeyi elimize alıp deli gibi sallama zamanı

Şişeyi bol bol salladığımızda rengi bulanıklaşır ve bol köpük yaratırsa şişenin aslında “kaç benden ben sahteyim” diye bağırıyor olduğuna emin olabilirsiniz :)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemi Modası: Coronavirüs'ün hayatımıza getirdiği 9 aksesuar