Artık karar ânı geldi

MHP lideri, 'Yıkım projesi' olarak nitelediği Kürt açılımı için, "Herkesi Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti ortak paydasında, Türk Bayrağı altında buluşmaya çağırıyorum" dedi

26 Ağustos 2009, Çarşamba 11:14
A A
Artık karar ânı geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Kürt açılımı nedeniyle eleştirdiği hükümete yine sert sözlerle yüklendi. Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın 2004 yılında bir televizyon kanalında yaptığı konuşmayı hatırlatarak, Diyarbakır’ın Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi’nin merkezi haline getirilmek istendiğini söyledi. Bahçeli, “Başbakan Erdoğan, Diyarbakır bir yıldız olabilir, bir merkez olabilir. Bunu başarmamız lazım’ sözüyle yakayı ele vermiştir” dedi.

AKP VE PKK KAPANA KISILDI

Bahçeli’nin Türk Milletinin bekasına yönelik tehditler konusunda değerlendirmeler” başlıklı yazıda özetle şöyle denildi: AKP ve PKK aziz milletimizi tuzağa düşürmek için hazırladıkları kapana kendileri kısılmışlardır. Avrupa’nın baskısı ile teslim olmak için zaten tetikte bekleyen AKP zihniyeti, bölücülükten hükümlü eski milletvekillerinin salıverilmesinin önünü açmış, tahliyelerini müteakip konutlarında ağırlayarak gönüllerini almıştır.

BAYRAK ALTINDA BULUŞMA

Ancak bir işgal gücünün yapabileceği tahribata eşdeğer bir yıkım gerçekleştiren bu kimliksiz zihniyetin gerçek yüzünü görmüş olan milletimiz eminiz ki mutlaka tarihe gömecektir. Herkesi devletimizin kuruluş felsefesinde, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti ortak paydasında, Türk Bayrağı altında buluşmaya çağırıyorum. Artık karar anı gelmiştir. Herkes tavrını belirlemek zorundadır. Ne mutlu Türküm diyene

BAŞBUĞ'UN SÖZLERİNE BİR TEK DTP KIZDI Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Kürt açılımı sürecinde ilk kez yaptığı konuşmada tek bayrak-tek devlet anlamına gelen ‘Üniter yapıdan tarafız” açıklaması DTP dışında bütün partilerin olumlu tepkisini aldı. Başbuğ’un sözlerine tepkiler şöyle:

AK PARTİ YORUMU: MESAJ MUHALEFETE

Açıkça ifade edilmese de demokratik açılım sürecine destek verildiği ortaya çıkıyor. Ancak süreçle ilgili usul ve yöntem açısından özenli olunması gereğinin altını çiziyor. Muhalefetin TSK’ya yönelik haksız ve mesnetsiz eleştirilerine, bu noktadaki ithamlara karşı bir cevap niteliğinde olduğunu düşünüyoruz. Hükümete de muhalefete de ‘lütfen üslubunuza dikkat edin” mesajı veriyor.

CHP: MGK'YI YALANLADI

Başbuğ’un açıklamasıyla MGK bildirisinde TSK’nın görüşünün alınmadığı ortaya çıkmıştır. Bildiride yuvarlak ifadelerle sanki TSK mensuplarının da aynısını düşündüğü izlenimi verilmesi doğru olmamıştır. Başbuğ, bir anlamda MGK bildirisini tekzip etmiştir. MGK bildirisinde yer almayan terörle mücadele kararlılığını vurgulayarak TSK’nın bilinen noktada olduğunu ifade etmiştir.

MHP: BU AÇILIM ARTIK BİTMİŞTİR

Genelkurmay Başkanı’nın açıklaması, Kürt açılımı projesinin sahiplerine de cevaptır. Dolayısıyla bu açılım bitmiştir. Bunun bir devlet projesi olmadığı ortaya çıkmlıştır. MGK’nın destek verdiği ve devamını tavsiye ettiği yalandır. TSK, Anayasa’nın değiştirilemez maddelerinin tartışılmasının bir özgürlük olmadığını ifade etmiştir. Bu projeyi, buna rağmen devam ettirmek ihanet olur.

DTP: KAYBEDEN SİZ OLURSUNUZ

Son MGK bildirisi ve Genelkurmay’ın açıklamasından da anlaşılacağı üzere AKP’nin açılım dediği şey aslında bilinen resmi söylemin allanıp pullanmasından ibaret kalmaya adaydır. AKP’yi sürece daha ciddi, daha sorumlu ve daha cesur sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu cesareti ortaya koymaktan kaçacaksanız halkı boş yere umutlandırmaktan vazgeçin, aksi takdirde en çok kaybeden siz olursunuz.

DTP'DE AÇILIM ÇATLAĞI MI VAR?

DTP Grup Başkanvekilleri Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş imzasıyla AK Parti’ye yönelik sert açıklama kafalarda soru işareti yarattı. DTP Genel Başkan Ahmet Türk, üç gün önce “Başbakan Erdoğan’ın bu konuda samimi yaklaştığına inanıyorum. Ancak, devleti bütün olarak görmek lazım” demişti. Kışanak ve Demirtaş’ın sözleri akıllara “DTP’de çatlak mı var?” sorusunu getirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.