Artık utanmak yok

Pek çok erkeğin prezervatif alırken yaşadığı utanma duygusunu gidermek için kurulan site ziyaretçi akınına uğruyor

29 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A
Artık utanmak yok

Prezervatifal.com internet üzerinden prezervatif satışı yapan bir site. Sitenin kurucularından Koray Işık (30) aile şirketi Sinkov’un sinek ilacı için bir eczaneye görüşmeye gittiğinde, kapıdan tereddütle girerek utana sıkıla prezervatif alıp kaçar gibi çıkan bir müşteri ile karşılaşıyor.

Sitenin öyküsü de böyle başlıyor. Koray Işık, kardeşi Çağatay Işık’a (25) ‘utanmadan alışveriş yapılacak site’ fikrini açıyor ve iki girişimci prezervatifal.com’u kuruyor. Amaçlarının insanların sıkılmadan prezervatif almasını sağlamak olduğunu kaydeden Çağatay Işık, siteyi günde 3000 kişinin ziyaret ettiğini, ortalama 1000 adet (100 paket) prezervatif sattıklarını söyledi.

Hakkari Yüksekova’dan İstanbul’a Türkiye’nin her yerine prezervatif gönderdiklerini belirten Işık, “Online destek hattımıza gece yarısı ‘Şu anda açık mısınız?’ şeklinde e-postalar bile geliyor” diyor.

GECİKTİRİCİLER REVAÇTA

Prezervatifal.com’u niçin kurdunuz?

Prezervatifal.com Türkiye’nin ilk online prezervatif alışveriş sitesi. Çıkış noktamız insanların ‘utanma sorununun çözülmesi’ idi. Bunun yanında sitede yer alan ‘prezervatif ile ilgili bilgiler’, ‘uzman köşesi’, ziyaretçilerin merak ettiği her türlü soruyu sorabileceği ‘online destek hattı’ gibi bölümlerle müşterilerimize yardımcı oluyoruz.

Günlük ziyaretçi sayınız?

Ortalama 3000 kişi. Bu da aylık 100 bin doğrudan prezervatif tüketicisi anlamına geliyor.  Peki ne kadar alışveriş yapılıyor? Günde ortalama 1000 adet yani 100 paket prezervatif satıyoruz.

Ne çeşit prezarvatifler satılıyor?

Prezervatifal.com, bünyesinde 13 markanın tüm çeşitlerini bulunduruyor. Geciktiricili, ısıtıcı etkili, meyveli, ince, büyük, tırtıklı, halkalı ve ekstra korumalı prezervatiflerin yanı sıra son zamanlarda titreşimli, torbalı ve hatta lokum aromalı prezervatif bile var. Çeşitlerin artması doğum kontrolü ve hastalıklardan korunma yöntemi olan prezervatif kullanımını da artıracak.

En çok hangi ürünler rağbet görüyor?

Tartışmasız geciktiricili prezervatifler. Sitemizde en çok satan ürünler listesinde ilk beşin içinde, 3 farklı markanın geciktiricili çeşitleri var. Sonrasında ısıtıcı etkili, titreşimli gibi değişik ürünler ve sitemizin yarattığı karma paketler var. Kadın prezervatifleri de çok inceleniyor ama satış adetleri düşük.

ALIŞVERİŞTE GİZLİLİK ESAS

Sisteminiz nasıl işliyor?

Prezervatifal.com’a girdikten sonra ürünler seçilip sepete atılıyor. Müşterilerimiz ister havale, ister kredi kartı isterse kapıda ödeme yapıyor. Biz de aynı gün ürünleri kargoya veriyoruz. Gizlilik prensibi gereği, ürünleri üzerinde hiçbir ibare bulunmayan beyaz kutulara koyarak kargo poşetine yerleştiriyoruz. Kargo ambalajının üzerinde de sadece firma adı geçiyor. Bu sayede müşterilerimizin gizliliği korunmuş oluyor.

Daha çok kadınlar mı erkekler mi alışveriş yapıyor?

Alışveriş yapanların yüzde 90’ı erkek. Fakat zaman geçtikçe daha çok kadın müşterimiz oluyor. Kadınlar daha çok yeni çıkan kayganlaştırıcı jellere ilgi gösteriyor. Siteden en çok alışveriş yapanlar 20-40 yaş arası memurlar ve beyaz yakalılar.

Türkiye’de her noktaya ürün gönderiyor musunuz? Maliyeti nedir bu işlemin?

Türkiye’de tüm illere ürün gönderdik. 35 lira ve üzeri alışverişlerde müşterilerimiz kargo için hiçbir ücret ödemiyor. İstanbul’dan Silopi’ye, Yüksekova’dan Edirne ve Erzurum’a kadar her yere sipariş gönderdik. Sipariş adedinde nüfusu yoğun, gelir ve eğitim düzeyi ortalamanın üzerinde olan İstanbul, Ankara ve İzmir başı çekiyor. Ardından Kahramanmaraş, Malatya ve Konya geliyor.

HAFTA SONU BİTİREN PAZARTESİ ALIYOR

En çok hangi günler satış yapılıyor?

Prezervatifal.com’da en yüksek pazartesi günü satış yapılıyor. İnsanların ilk işi hafta sonu biten ürünün yenisini almak oluyor. İkinci sırada ise çarşamba geliyor. Bu da hafta sonuna hazırlık anlamına geliyor.

Ürünlerin fiyat aralığı nedir?

Fiyatlar 4.50 ile 14.50 TL arasında. Fiyatlar eczaneye göre ortalama yüzde 30 daha ucuz. Üstelik alınan her pakete iki adet hediye ediyoruz, böylece toplam kazanç ortalama yüzde 40’ı buluyor. Sitemizin hazırladığı maceralar paketi, farklı zevkler, VIP ve seçkin zevkler paketi gibi karma paketler var. Farklı markaların farklı çeşitlerini bir arada denemek isteyen müşterilerimiz tarafından bu paketler çok tercih ediliyor. Bir de çok satan markaların tüm çeşitlerinin yer aldığı ekonomik marka setleri var.

KRİZ SEKSİ ARTTIRDI

Kriz insanların seks hayatını nasıl etkiledi?

Kriz, insanların seks hayatını olumlu yönde etkiledi. Prezervatif pazarının da işine yaradı diyebilirim. Dışarıda para harcayamayan insanlar evlerine kapandılar. Biliyorsunuz, evde yapacak şeyler kısıtlı...

Ne tür kampanyalar yapıyorsunuz?

Şu an eden kampanyamızda, 50 TL’lik alışveriş yapan tüm müşterilerimize Gillette Tıraş Jeli ve Arko Tıraş Sonrası Krem hediye ediyoruz. Her zaman devam eden ‘Aldığınız her pakete 2 adet hediye’ kampanyası da klasikleşti.

Prezervatif pazarı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Pazarın büyüklüğü 50 milyon dolar. Türkiye’de yılda yaklaşık 85 milyon adet prezervatif satılıyor. Doğum kontrol yöntemi olarak prezervatifin Avrupa’daki korunma yöntemleri arasındaki oranı yüzde 20. Türkiye’de ise bu oran yüzde 5. Sitemiz satın alma sürecindeki sıkıntıyı çözerek bu oranın artışına olumlu katkı sunuyor.

ECZANEDE KOMİK PREZERVATİF ÖYKÜLERİ

-Prezervatifi alırken ‘bir arkadaşa lazım da!’ gibi bahaneler üretme zahmeti.

-Yalandan telefonunuzu çaldırıp ‘Alo? Ha evet abi, prezervatif mi? Tamam alıyorum’ gibi senaryolar yazmak.

 -Kendinizi hızlı davranmak zorunda hissetmek.

-Konuşmalarınızda prezervatif kelimesi geçmemesi için ilginç takma isimler kullanmak ve karşınızdakinin anlamaması durumunda komik duruma düşebilmek. (kaput, kılıf vb)

-Eczacının karşı cinsten olması sıkıntısı.

-Hemcins bir eczacının sahip olduğu, tenha ve evinize uzak bir eczane aramaya gerek duymak.

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.