'Artiz mektepleri' herkesin gözdesi

'Artiz mektepleri' herkesin gözdesi

Sadece gençler değil, artık her yaştan insan oyuncu olma hayali kuruyor. Televizyonlarda son yıllarda yaşadığımız dizi patlamasının bunda katkısı çok büyük. Oyuncu olmayı istemekle bitmiyor tabii, çünkü bu iş artık eskisi gibi tesadüf ve şansa bırakılacak gibi değil.

02 Eylül 2012, Pazar 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

RÖPORTAJ: Figen Onur ERTAN

Eğitim ve sıkı çalışma gerekiyor, bir de yetenek. Oyuncu olmayı isteyen ve yeteneği olan herkes oyunculuk kursları sayesinde şansını deneme fırsatı buluyor. Yani artık ekrana giden yol, oyunculuk okullarından geçiyor. Başka bir deyimle ‘artiz mektepleri’nden. Ünlü ve deneyimli tiyatrocuların kurduğu ve eğitim verdiği bu okullarda sıkı ve tempolu bir çalışma hakim. Yani, konservatuar veya tiyatro eğitimi alamasanız bile yeteneğinizi oyunculuk kursları sayesinde geliştirebilirsiniz. Ama hemen rol kapıp ekrana çıkacağınızı düşünmeyin. Süresi 3 aydan başlayıp neredeyse 1.5 yıla kadar değişen bu kurslar sonrasında cast ajanslarının aradığı karaktere uygun olmanız ve seçmelere katılmanız gerekiyor. Peki oyuncu olmak için neler gerekiyor, bu kurslarda neler öğretiliyor? Öncelikle cebinizde paranız olmalı çünkü kurslar ücretli. Alacağınız eğitimin süresi ve oyunculuk okuluna göre farklılık gösteriyor. Kurslarda sesi ve nefesi kullanma, diksiyon, beden duruşu, bedenle duyguları ifade etme, hareket teknikleri, metin çözümleme, dans, kameraya göre yön belirleme, bakışlar, mimik, rol inceleme ve karakter yaratma, doğaçlama, sahne bilgisi gibi eğitimler veriliyor. Yani artık güzel veya yakışıklı olmak oyuncu olmak için yeterli değil. Bayram sonrasında ve özellikle de eylül ayında kurslar başlıyor. İşte öne çıkan oyunculuk okulları...

Uniact oyunculuk okulu

İstanbul Taksim’de yeni açılan Uniact Tunca Akdoğan ve İnci Şener tarafından kuruldu. Uniact’da aynı zamanda yurtdışı ve yurtiçinde özel workshoplar da düzenleniyor. Dünyaca ünlü eğitim koçu, Johnny Depp’in benimsediği Eric Morris oyunculuk tekniğini göstermek üzere 3-9 Eylül tarihleri arasında Uniact’ta Türk oyuncularıyla buluşacak. Morris metodu, yalnızca ‘yapan’ değil, ‘olan’, ‘oynayan’ değil, ‘gerçek yaşamdan an ve anlar oluşturan’ bir oyunculuk yaratmayı hedefliyor. Profesyonel oyunculuk eğitimi toplam 3 ay sürüyor ve 126 saatlik ders programı var. Hızlandırılmış oyunculuk kursu ise toplamda 48 saatten 3 ay sürüyor. Uniact’ta ayrıca diksiyon ve özel şan dersleri de veriliyor. Eğitmen kadrosunda Derya Alabora, Nursel Köse, Tunca Aydoğan, Celal Kadri Kınoğlu, Gökçer Genç, Ergün Demir, Ece Güzel, Zeynep Aydemir, İrfan Atasoy, Alp Köksal ve Sinem Soner gibi ünlü isimler yer alıyor. Telefon: (0212) 252 65 52.

Sadri Alışık Kültür Merkezi (SAKM)

Artık aramızda olmayan ünlü sanatçı Sadri Alışık’ın eşi Çolpan İlhan ve oğlu Kerem Alışık’ın 17 yıl önce kurduğu Sadri Alışık Kültür Merkezi de yıllardır adeta bir oyuncu fabrikası gibi hizmet veriyor. SAKM’de, oyunculuk, uygulamalı kamera oyunculuğu, sinema, spikerlik ve sunuculuk, dublaj, yazarlık, yaratıcı drama, şan ve diksiyon kursları veriliyor. Hızlı bir şekilde dizilerde rol kapmak isteyen yetenekli öğrenciler 16 haftalık toplam 128 saatlik bir eğitimden geçiyor. Oyunculuk kursu ise yaklaşık 14 ay sürüyor. Eğitim kadrosunda uzmanlaşmış Çolpan İlhan, Kerem Alışık, Muhammed Uzuner, Songül Öden, Devrim Saltoğlu, Erol Keskin, Arzu Gamze Kılıç, Eraslan Sağlam gibi isimler bulunuyor. Ayrıca bu yıl Sadri Alışık Konservatuarı da yetenekli öğrencilere kapılarını açıyor. Lise mezunu öğrenciler için 17 Eylü’de iki aşamalı sınav yapılacak ve sınavı başaranlara yüzde 50 ile yüzde 100 burs imkanı sağlanacak. Çok farklı alternatifleri olduğu için kurs fiyatlarını sormanız gerekiyor. Telefon: (0212) 249 03 73.

Akademi 35.5

Vahide Gördüm, Altan Gördüm ve Tolga Örnek tarafından kurulan Akademi 35.5 temel oyunculuk, uygulamalı kamera oyunculuğu, diksiyon, spikerlik ve sunuculuk, seslendirme ve kurumsal şirketlere yönelik eğitimler veriyor. Temel oyunculuk kursları beş ay sürüyor ve toplam 160 saat eğitim veriliyor. Çalışanlar da düşünüldüğü için hafta içi ve hafta sonu kursları ayrı düzenleniyor. Mezun olanlara MEB’den onaylı sertifika veriliyor. Ayrıca iki ay süren hızlandırılmış oyunculuk kursları da var. Dizi oyuncusu olmak isteyenler için de yine iki ay süren ‘uygulamalı kamera oyunculuğu’ eğitimi düzenleniyor. Dizi oyuncuları Çağatay Ulusoy, Sarpçar Köroğlu, Dila Sipahi, Hande Doğandemir ve Doğukan Polat Akademi 35.5 öğrencilerinden. Oyunculuk eğitimi almak isteyenler kurslara başlamadan önce mutlaka mülakata çağırılıyor. Eylül ayında başlayacak olan temel oyunculuk kursu toplam 3 bin TL. Telefon: (0212) 275 77 53.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi (MSM)

En eski oyunculuk okullarından olan Müjdat Gezen Sanat Merkezi, ünlü oyuncu Müjdat Gezen tarafından tam 21 yıl önce kuruldu. Oyunculuk kursları ekim ayında başlayıp toplam 7 ay sürüyor. Dersler haftada iki gün ve isteyen herkes eğitim alabiliyor. Actor Stüdyo kursuna katılmak için ise en az lise mezunu ve 30 yaş altında olmak gerekiyor. Sekiz aylık kursun ücreti 5500 TL. Bugüne kadar birçok ünlü oyuncunun da eğitim aldığı MSM konservatuarında eğitim isteyenler öncelikle sınava girmek zorunda. Bu sınava kabul edilmenin koşulları ise en az lise mezunu ve 25 yaş altında olmak. Sınavı kazananlar dört yıl ücretsiz eğitim görüyorlar. Eğitmenler: Göksel Kortay, Aliye Uzunatağan, Çiçek Dilligil, Sevinç Erbulak, Zafer Algöz. Şebnem Sönmez ve Ahmet Saraçoğlu da bu yıl kadroya katılacak. Telefon: (0216) 348 80 72 73.

( 26.08.2012 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır )

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Osmanlı'nın Balkanlar'daki mirası: Saraybosna