Asgari ücret yorumu: '1.300 TL çok, batarız' demek günah

Asgari ücret yorumu: '1.300 TL çok, batarız' demek günah

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için belirlenen bin 300 lirayla ilgili "Bin 300 liraya 'çok, bununla batarız' demek, günahtır" dedi

12 Aralık 2015, Cumartesi 13:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için belirlenen bin 300 lirayla ilgili "Bin 300 liraya 'çok, bununla batarız' demek, günahtır.

Açlık sınırında olan bir ücret, onun için bu konuda hükümetle aynı noktadayız" dedi. Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de asgari ücretin yükselmesiyle ilgili problem görmediklerini söyledi.

'BATARIZ DEMEK GÜNAH'

Bin 300 lirayı ödeyemeyecek durumda olan işverenlere yardım edilmesi gerektiğini vurgulayan Atalay, "Bin 300 liraya 'çok, bununla batarız' demek, günahtır. Açlık sınırında olan bir ücret, onun için bu konuda hükümetle aynı noktadayız. Hükümet ve işveren ortaklaşa bunu çıkartacağız" diye konuştu. Atalay, asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirileceğine dair açıklamalar yapıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:

"Bununla ilgili sendikalar, üniversiteler, hükümet ortaklaşa bir komisyon kuracak. Bu komisyonun içinde taşeronlar adına iki temsilci olmasını isterim. Asıl işi kim yapıyor, girsin. Karayolları işçisi, asfalt atıyor, kar temizleme çalışması yapıyor. Asıl işe yardımcı olan işçiler de imkan olursa kadroya alınsın. Arada aracılar var. Sağlıkta, milli eğitimde müteahhidin biri 10 kişi çalıştırıyor.

Bunların maliyeti devlete bin 900 lira. Diyorum ki 'bu maliyeti bize verin, bu paraya imza atalım, aradakini çıkartalım, devletin işçisi olsun, imkanı varsa alın kadroya, devletin şemsiyesi altına girsinler'. Bir daha devlet, taşeron metoduyla adam çalıştırmasın."

TBMM ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Atalay, hükümetin verdiği sözün en kısa zamanda yerine getirileceğine inandıklarını belirterek, "Genelgeyle ve kanunla yapılacak işler var. Kanunla yapılacak işler için TBMM'den yasa çıkması lazım. Şu anda TBMM çalışmaya başladı" ifadelerini kullandı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Acılı baba 3 oğlunun kara haberini aynı gün aldı