Asgari ücrette ikinci tur perşembe günü

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere 13 Aralık Perşembe günü ikinci kez toplanacak

08 Aralık 2012, Cumartesi 11:38
A A
Asgari ücrette ikinci tur perşembe günü

Türk-İş Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek toplantıya kamu temsilcileri, Türk-İş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyetleri katılacak.

Toplantıda, ilk turda alınan karar doğrultusunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı’ndan istenen ekonomik ve sosyal durumla ilgili verilerin değerlendirilmesi bekleniyor.

Öte yandan ilk toplantıda söz alan işçi temsilcileri, Maliye Bakanlığı’ndan en düşük devlet memuru maaşının ne olduğunun sorulmasını ve asgari ücret hesaplanırken en düşük memur maaşının esas alınmasını talep etti.

İşçi temsilcileri ayrıca, TÜİK’in "asgari ücretin belirlenmesinde kullanılmak üzere, geçim şartlarının (gıda, konut, eğitim, sağlık, kültür, ulaşım ve benzeri harcamaların toplamı) ne olduğunun" TÜİK tarafından hesaplanarak, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na sunulmasını da istedi.

-"Hesaplamalarda TÜİK verileri kullanılsın"-

Komisyonda yapılacak çalışmalarda Anayasa’da yer alan "geçim şartları" yaklaşımının dikkate alınmasını isteyen Türk-İş, işçinin ailesi ile günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir tutarın esas olmasını talep ediyor.
Asgari ücret hesaplanırken, işçinin ve ailesinin harcama kalıbının esas alınması gerektiğine işaret eden Türk-İş, hesaplamalarda TÜİK verilerinin kullanılmasını öneriyor. Türk-İş, bilimsel verilerle hesaplanan net tutarın işçinin eline geçmesinin sağlanmasının da zorunlu olduğunu vurguluyor.

-Oy çokluğu ile karar verilecek-

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor. İşverenler, yanlarında çalışan işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödeyemiyor.

-Asgari ücret 739 lira-

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940,50, net 739,79 lira olarak uygulanıyor.16 yaşından küçükler için brüt 805,50, net 643,14 lira olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 940,50, net 799,42 lira düzeyinde bulunuyor.

Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 200,71 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 162,36 lira, kapıcılar için ise 141,08 lira kesinti yapılıyor.
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için 1095,68 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 938,41 lira, kapıcılar içinse 1095,68 lirayı buluyor.

-Öngörü yüzde 3+3-

Öte yandan 2013 Yılı Programı’nda asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin öngörüye yer verilmişti. Buna göre, asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor.

Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 5,91, ikinci 6 ay için yüzde 6,09 oranında artırılmış ve yıllık artış oranı ise yüzde 12,37 olmuştu.

Fatma Can - AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Frankfurt Otomobil Fuarı