Aşık olan insanların hissettiği 10 garip duygu

Kadınların aşık olma belirtileri, erkeklerin aşık olma evreleri sık sık merak edilir. Peki ya aşık olan insanların davranışlarındaki belirgin değişiklikler. Aşık olmanın belirtilerini çoğumuz az çok sezinleriz ancak aşkın vücuttaki belirtileri bilimsel olarak herkeste aynıdır. Aşık olan insan nasıl bakar? İşte bu soruların hepsinin bilimsel temelli açıklamaları var. İşte, aşık olan insanların sergilediği 10 davranış!

13 Ağustos 2020, Perşembe 16:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
En özel kişi o

En özel kişi o

Rutgers Üniversitesi’nden Helen Fisher’ın yaptığı araştırmaya göre; aşık olan birinin bilimsel olarak 12 hali bulunuyor. Bunlardan biri de aşık olan için en özel kişinin aşık olduğu kişi olması. Sebebi ise beyindeki dopamin seviyesinin yükselmesidir.

Kusurları görülmez

Kusurları görülmez

Aşık olunan kişinin kusurları görülmez ve en mükemmel kişi olarak kabul edilir. Sebebi ise norepinefrin salgılanmasının artmasıdır.

Uykusuzluk ve iştahsızlık

Uykusuzluk ve iştahsızlık

Aşık olan kişi duygusal olarak hassaslaşır. Duygusal ve fizyolojik değişimler uykusuzluğa, iştahsızlığa, düzensizliğe sebep olur.


Daha pozitif olur

Daha pozitif olur

Aşık olan kişi, önceden sorunlu olduğu kişilerle yakınlaşır. Nöronların üretken hale gelmesi kişiyi pozitif hale getirir.


Takıntı başlar

Takıntı başlar

Aşık olunan kişiye takıntı başlar. Beyindeki serotonin seviyesinin azalması böyle obsesif davranışlar ortaya çıkarır.


Ayrılma kaygısı

Ayrılma kaygısı

Aşık olduğu kişiyle sürekli beraber olmak ister. Âşık olan kişinin kıskançlık, reddedilme korkusu ve ayrılma kaygısı yaşadığı gözlemlenir.

Sürekli gelecek planı

Sürekli gelecek planı

Aşık olduğu kişi ile sonsuza kadar yaşamak ister. Hayal gücünün pozitif çalışması ile devamlı bir gelecek kurgusu çıkarır.

Empati duygusu güçlenir

Empati duygusu güçlenir

Aşık olduğu kişi için her şeyi yapabileceğini düşünür. Aşık olan kişinin empati duygusu daha çok güçlendiği için her şeyini feda edebileceğini düşünür

Öncelik o olur

Öncelik o olur

Her yaptığını aşık olduğu kişi için yapmaya başlar. Günlük önceliklerini sevdiği ile uyum sağlama üzerine kurar.


Kontrolsüz ruh hali

Kontrolsüz ruh hali

Aşık olan kişi kontrolsüz olduğunu düşünür. Duygusal bağlılık yaşayan insanlar, saplantıları sebebiyle kontrolsüzlük yaşadığı duygusuna kapılır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Düğün stresini aşmak için 10 tüyo