Asırlardır süren çileli yolculuk

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki göçerlerin 3 ay süren zorlu yayla yolculuğu sürüyor. Kışı geçirdikleri Güneydoğu'dan bir ay önce 300-400 kilometre uzaklıktaki Bingöl ve Erzurum'daki yaylalara ulaşmak için yola koyulan göçerler, yüzyıllardır aynı güzergahı kullanıyor

24 Nisan 2018, Salı 19:01
A A

Havanın ısınmasıyla Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Mardin'deki kışlaklarından çıkan göçerler, yaz boyunca konaklayacakları Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki yaylalara yola çıktı.

Bir ay önce 300-400 kilometre uzaklıktaki Bingöl ve Erzurum'daki yaylalara ulaşmak için yola koyulan göçerler, yüzyıllardır aynı güzergahı kullanıyor. 

Besiciler, binlerce koyun ve kuzuyla kötü hava şartlarına, yağmura, çamura aldırmadan yaya katettikleri yolda, konaklama yeri olarak Murat Nehri havzasındaki Palu ilçesini tercih ediyor.Bu sırada hayvanların su ihtiyacı da Murat Nehri'nden karşılanıyor.

"Çok zor şartlarda sürdürdükleri atadan kalma mesleklerini "kader" olarak nitelendiren göçerler, gündüzleri yürüyüp, geceleri konaklıyor. 

Şafak vakti dağların eteklerinden indirdikleri sürüyü tarihi Palu Köprüsü'nden geçirip, yaylalara doğru ilerlerken, Palu'da sürülerin geçişi sırasında  hayvanların sesi ve kalkan toz dolayısıyla görsel bir şölen yaşanıyor.

Şanlıurfa'dan 28 gün önce yola çıkan 35 yaşındaki çoban Şeref Demiral, hayatını sürülerin peşinde geçirmenin zorluğunu aktardı.

'YAYLADAKİ YAŞAM YOLDAKİ GİBİ DEĞİL'

'YAYLADAKİ YAŞAM YOLDAKİ GİBİ DEĞİL'

"Demiral, yolculuğunun iki ay daha süreceğini bildirerek, "Bingöl Karlıova'daki yaylaya gidip 3 ay kalacağız. Daha sonra tekrar dönüş yoluna geçeceğiz. Biz gece dağda keçede yatıyoruz. Yiyeceklerimizi eşek sırtında taşıyoruz. Yolculukta banyo yapma imkanımız olmuyor, yemeğimizi kendimiz yapıyoruz. Yaylada yaşam yoldaki gibi değil daha iyi. Yaylada çadırlarımızı kuruyoruz, ailemiz geliyor. Annem, kız kardeşim, gelinim hepsi gelecek onlarla beraber olacağız." dedi.

Diğer sürü sahipleri gibi gözünü yaylada açtığını belirten 49 yaşındaki Ali Barut da yayla yolculuğuna çıkan koyunların daha rahat hareket etmesi için yünlerini kırptıklarını söyledi.

ATALARINDAN MİRAS

ATALARINDAN MİRAS

Göçerliğin atalarından miras kaldığını kaydeden Barut, nüfuslarının kalabalık olmasının kendileri için avantaj olduğunu dile getirdi. 

"Erzurum'un Hınıs ilçesindeki yaylaya gitmek üzere yola koyulduğunu belirten Barut, "Bizim yolculuğumuz 3 ay sürüyor. Yola çıkınca günlük konaklamalarla ilerliyoruz. Yağmur da çamur da olsa hayvanlarımızdan ayrılamıyoruz." ifadesini kullandı.

'ŞEHİRDEKİ İNSANIN İŞİ KOLAY'

'ŞEHİRDEKİ İNSANIN İŞİ KOLAY'

"Gün ağarmadan uyanıp hamur yoğurduğunu ardından ekmek pişirdiğini belirten Barut, "Koyun sağıyorum, yemek yapıyorum, çamaşır da yıkıyorum. Şehirdeki insanların işi kolay. Hayvancılık her mevsim zor." dedi.

Göçer kadınlar da teknolojik yoksunluğa rağmen yılmadan her işin üstesinden geliyor. Güneş doğmadan güne başlayan ve omuzlarındaki yorgunluğuna rağmen tebessümünü yüzünden eksik etmeyen 3 çocuk annesi Semiha Barut, çocuklarının da yardımıyla yayla yolculuğu öncesi koyunları kırptı.

HEM KARDEŞİNE BAKIYOR HEM ANNESİNE YARDIM EDİYOR

HEM KARDEŞİNE BAKIYOR HEM ANNESİNE YARDIM EDİYOR

Yaşıtlarına göre hayatın zorluğuyla küçük yaşta karşılaşan 11 yaşındaki Zeynep Barut, bir yandan 2 yaşındaki kardeşine bakıyor diğer yandan annesinin yardımına koşuyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.