Asırlık gelenek dediler damadı bu hale getirdiler

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde, yıllardır sürdürülen düğün gelenekleri, kına gecesi eğlencesinde damat adayları için kimi zaman eziyete dönüşebiliyor. 

15 Ekim 2017, Pazar 10:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde yıllardır sürdürülen düğün gelenekleri, damat adaylarını zorlayabiliyor. Babalarının ve dedelerinin yaşattığı düğün geleneklerini günümüzde çocukları gelecek nesillere taşımaya çalışıyor.

Düğün hazırlıklarını tamamlayan damat adayının evinde, cuma günü asılan Türk bayrağı ile düğün eğlencesi için ilk adım atılıyor. Akşam saatlerinde damadın evine gelen köyün gençleri, müzik eşliğinde oynayıp kendilerine sunulan ikramları yiyor. Ertesi gün tekrar bir araya gelen gençlerin arasından seçilen sağdıç, damadın eline kına yakıyor.

Gelenekleri gereği sağdıcın emanet ettiği evli bir arkadaşı da damada ahır temizletme, odun kırdırma, kömür taşıtma ve kavak ağacı kemirtme gibi eziyetler yapıyor. Düğün saatinin yaklaşmasıyla bu kişi, maruldan şapka, patlıcan, kabak ve biberden kolye yaptırıp, yüzü ile vücudunu kömürle boyayıp başına ip bağladığı damadı düğün alanına getiriyor.

Gelenek gereği arkadaşlarının dediklerini yapmak zorunda olan damat, dua edilmesinin ardınan arkadaşlarıyla eğlenceye katılıyor. Yöre halkından Veysel Özbilen, yıllardır süregelen düğün adetlerini yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kazıda ortaya çıktı! 13. yüzyıla ait insan iskeletleri...