Aşk hayatına dair soruları Mehmet Coşkundeniz cevaplıyor (15 Ocak 2020)

Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz, POSTA Gazetesi'ne gelen soruları cevapladı.

15 Ocak 2020, Çarşamba 08:07 Son Güncelleme:
A A

23 yıllık evli, bir erkek çocuğu annesiyim. 4.5 yıl önce eşim ve oğlumla gittiğim tiyatroda çok ünlü bir dizi oyuncusuyla aramda anlatması zor bir çekim oldu. Ve o günden bu yana kendisine şiirler ve küçük hediyeler hazırlayıp çalıştığı tiyatroya bırakmaya başladım. Eşimin bana sadakati ve saygısı yok. O dizi oyuncusunu görmek istiyorum. Bu yanlış mı? · SAKIZ AĞACI TOHUMU

Eşinin sadakatsizliği ve saygısızlığı seni duygusal açıdan bir boşluğa sürüklemiş. İşte o boşluğu doldurmaya çalışıyorsun. Şimdilik platonik gibi görünen bu aşk, o dizi oyuncusuyla görüştüğünde daha fiziksel hale bürünürse sen de sadakatsizler kervanına katılmış olursun ve aslında eşinden hiçbir farkın kalmaz. Artık öyle bir aşamadasın ki, sadece yazarak ya da çalıştığı tiyatroya notlar bırakarak yürümeyeceğini sen de biliyorsun. Eşinle, sorunlarınızı konuşmayı öneriyorum. Duygusal boşluğundan ona bahset. Durumun ciddiyetini anlat.


18 yaş büyük ve çok zengin

18 yaş büyük ve çok zengin

27 yaşında kadınım. 45 yaşında bir adamdan hoşlanıyorum. Kendisi çok akıllı ve merhametli. Onu insan olarak çok seviyorum ama kendisi duygularımdan habersiz. Sizce bir ilişkimiz olsa aramızdaki yaş farkı çok mu? Ayrıca kendisi çok zengin. Sadece maddi beklenti kaygısıyla birlikte olduğumu düşünebilir mi? · ROMANTİK KADIN

Bu köşede daha önce yaş farkının önemli olmadığını defalarca yazdım. Ama sizdeki problem yaş farkı değil, karşınızdaki kişinin duygularınızdan haberinin bile olmaması. Size karşı bir ilgisinin olup olmadığını yazmamışsınız. Eğer varsa, işiniz kolay. Ama yoksa bu durumda kendinizi belli etmeniz gerekiyor. Bunu direkt olarak söyleme şeklinde değil ama küçük işaretlerle yapabilirsiniz. Aradaki 18 yaş nedeniyle ona maddi çıkar nedeniyle yaklaştığınızı düşünmesinden korkuyorsunuz. Bu düşünceyi de ancak ona kendinizi yeterince tanıttıktan sonra atabilirsiniz. Siz duygularınızda samimiyseniz, bunu karşı taraf mutlaka anlayacaktır.

Erkeklerin aşkı sadece cinsellik mi?

Erkeklerin aşkı sadece cinsellik mi?

Erkeklerin aşka bakış açısı cinsellikten ibaret midir? Aşk anlayışları nedir? Seven erkek özgür bırakmaz mı? · GENÇ KIZ

Aşk anlayışı erkek ya da kadın gibi cinsiyetler üzerinden belirlenemez. Kişiden kişiye değişir. Elbette kadınların ve erkeklerin aşkı algılama noktasında farklılıkları vardır. Aşk arzu içerir. Yani arzulamadığın kimseye aşık olmazsın. Ama sadece arzu ile açıklanamaz. Dolayısıyla “Sana aşığım” diyen bir erkek her vesileyle konuyu cinselliğe getirip senden bir şeyler talep ediyorsa aşık rolü yapıyordur. Yani aşık falan değildir. Seven erkek özgür bırakır elbette. Sevmek, karşındaki kişiyi incitmemek demektir. Baskı ve aşırı kıskançlık sevginin ölçütü değildir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Uzun ve güçlü bir ilişkinin sırrı: Birbirinizle dalga geçin