Aşk hayatına dair soruları Mehmet Coşkundeniz cevaplıyor

Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz, POSTA Gazetesi'ne gelen soruları cevapladı.

11 Aralık 2019, Çarşamba 08:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
"Evli bir adamla birlikteyim"

"Evli bir adamla birlikteyim"

Asla yapmam dediğim bir ilişki içindeyim. 20 yaşındayım ve 38 yaşında evli bir adamla beraberim. Çok inciniyorum, vazgeçmek istiyorum ama yapamıyorum. Kimseye de anlatamıyorum. İnsanlar çok önyargılı yanlış gözle bakıyorlar. Ondan başka bir şey düşünemiyorum. 2 ayda 9 kilo verdim, psikolojim alt üst oldu. Çok çaresizim ve bir çıkış yolu arıyorum. · NUR


Olaya bir de şu gözle bakmalısın. Bu insan sana ne diyerek kendine çekti? Evliliğinde mutsuz olduğunu mu? Eşiyle zoraki bir evlilik yaptığını mı? Çocuklarını düşündüğü için boşanamadığını mı? Yoksa aile geleneklerinin boşanmasına izin vermediğini mi? Hatta eminim, ‘Zaten aramızda cinsellik yok, ayrı yataklarda yatıyoruz, bizimki kağıt üzerinde bir evlilik’ de demiştir.


Bunların hepsinin yalan olduğunu bilmelisin. Senin ona duyduğun aşk, bundan şüphem yok. Ama o monotonluktan kurtulmak için aradığı heyecanı sende bulmuş. Ayrıca senin için boşanmayacak. Diyelim ki ilişkiniz ortaya çıktı ve eşi ihaneti kaldıramayıp boşandı. O zaman da seninle birlikte olmaya devam etmeyecek. Çünkü sen onun gözünde yuvasının yıkılmasına sebep olan kadın olacaksın.


"Sevgilim var ama başkasıyla buluşuyorum"

"Sevgilim var ama başkasıyla buluşuyorum"

Kız arkadaşımla 5 senedir birlikteyiz. Şu aralar başka biri var ve beni sürekli arıyor, buluşup konuşuyoruz. Ne yapmam gerekiyor? · MUSTİ


Tabii ki buluşmaman gerekiyor. Şu an 5 yıllık kız arkadaşını aldatıyorsun. Aldatmak ille de karşındaki insanla fiziksel ilişkiye girmen anlamına gelmez. Sevgilinden habersiz yaptığın her türlü duygusal faaliyet aldatmanın konusu içindedir. 5 yıllık bir ilişkide zaman zaman bunalabilirsin.


Ya da ilişkiniz monotonluğun içine düşmüş olabilir. Ama bunları düzeltmek ve yeniden heyecan yaratmak sizin elinizde. Sorunlarınız varsa bunu kız arkadaşınla konuş. Sonuçta 5 yılı birkaç buluşma için harcamak doğru değil.

"Hoşlandığım erkeği nasıl etkilerim?"

"Hoşlandığım erkeği nasıl etkilerim?"

Kadınlar hoşlandığı erkeği etkilemek için nasıl bir yol izlerlerse başarılı olurlar? · DEVRAN


Böyle sihirli bir yol yok maalesef. Birini etkilemek için olduğunuzdan farklı davranmanız da doğru değil. Kendiniz olmanız, nasılsanız öyle davranmanız yeterli. Ama elbette gereğinden fazla samimi olmamalısınız. Hoşlandığınız erkek sizi beğeniyorsa zaten olay kendiliğinden akacaktır.


Beğenmiyorsa, ne yapsanız bunun bir sonucu olmayacaktır. Kendinizi fark ettirmek istiyorsanız onun bulunduğu yerlerde görünün. Ortak arkadaşlarınız varsa, arkadaş grubuyla birlikte bir yerlere gidin. Böylece sizi tanımasına fırsat vermiş olursunuz.

"Şimdi biz neyiz?"

"Şimdi biz neyiz?"

Aşık olduğum kişi ile farklı şehirlerde yaşıyoruz. Ayda bir geliyor. İlk buluşmamızda “Biz neyiz?” diye sordum, “Zaman gösterecek” dedi. 6 ay oldu, hâlâ sevgili bile olamadık. Ama sevgili gibi konuşuyoruz, davranıyoruz birbirimize. Evlilik konuları açıldığında bu konuları konuşmak istemediğini söylüyor. Ne yapmalıyım? · CNS


6 ayda görüştüğünüz gün sayısı en iyi ihtimalle 6. Bu kadar kısa süreli görüşmeyle bırakın evliliği, sevgili olup olmadığınız bile anlaşılmaz. İletişimin en iyisi yüz yüze görüşmedir. Aranızdaki mesafeyi aşmanın bir yolunu bulmalısınız. Yalnız dikkat etmen gereken bir nokta var.


Hani kaptanların her limanda sevgilisi olur derler ya, bu arkadaş belki de sadece senin şehrine geldiğinde seninle görüşmek isteyen; ama olayı bir sonraki aşamaya taşıma sorumluluğundan kaçan biri olabilir. Bir de hatırlatma, daha ilk buluşmada “Biz neyiz?” diye sorulmaz. Hatta bu soru hiç sorulmaz. Ne olduğunuz zamanla ortaya çıkar zaten.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 8 adımda eski sevgiliyi unutmanın yolları