Aşk hayatına dair soruları Mehmet Coşkundeniz cevaplıyor

Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz, POSTA Gazetesi'ne gelen soruları cevapladı.

18 Aralık 2019, Çarşamba 08:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Cinsellik yüzünden terk edildim

Cinsellik yüzünden terk edildim

Altı aydır birlikte olduğum sevgilim kendisiyle cinsel ilişkiye girmiyorum diye beni terk etti. Çok sevdiğini, aşkından öldüğünü söylüyordu ama demek hepsi sahteymiş. Kimseye güvenemeyeceğim, kimseyi sevemeyeceğim artık. Erkeklere göre olay bu mu yani? İlişkiye girseydim sevecek miydi beni? · H.Y.

Tabii ki sevmeyecekti çünkü zaten hiç sevmemişti. Sevgi dediğimiz şey karşındaki insanın hayatına, düşüncelerine, kişiliğine saygı barındırır. Erkek arkadaşın sadece kendini düşünerek senin isteklerini gözardı etmiş. Bir cinsel ilişki yaşasaydınız bile bu ilişkiniz için hiçbir anlam ifade etmeyecekti. Büyük olasılıkla seninle sevgili olmasının sebebi de cinselliği yaşamaktı. Sen aşka olan güvenini kaybetme. Evet, böyle erkekler var ama sevmeyi bilen erkekler de var. Ayrıca seni sırf erkek arkadaşını elinde tutmak için istemediğin bir şeyi yapmadığın ve ‘Hayır’ diyebildiğin için seni tebrik ederim.

Sevgilimin kıyafetlerini beğenmiyorum

Sevgilimin kıyafetlerini beğenmiyorum

Bir aydır gayet hoş bir erkekle beraberliğim var. Aramızda hiçbir sorun yok. Gayet nazik, anlayışlı ve tam aradığım biri. Ancak ben onun kıyafetlerini beğenmiyorum. Bu yüzden de arkadaş ortamıma sokamıyorum. Bu durum beni rahatsız ediyor. Bunu ona kibarca söyledim. Değişime açık olduğunu söyleyip beraber alışverişe çıkmayı bile teklif etti. Bu kez de ona müdahale ediyor olmam beni rahatsız etti. Böyle müdahaleler ileride ilişkimizi zora sokar mı? · B.T.

Değişime açık olduğunu söyleyip birlikte alışverişe çıkmayı önererek sana ve fikirlerine değer verdiğini göstermiş. Burada endişe edilecek bir durum yok. Erkekler, kadınlar gibi moda deyişle ‘kombin’ yapma konusunda yeteneksizdir. Neyin neyle yakışacağını pek bilmezler. Pratik ve rahatlık erkekler için daha önemlidir. Elbette ortama göre giyinmek diye bir şey vardır. Yani bir düğüne kotla, tişörtle gidilmeyeceği de gayet açık. Senin müdahalen bu düzeyde kalacaksa sorun yaratmaz. Ancak kıyafetin ardından, başka alanlara da müdahale etmeye başlarsan, yani kendi hayatını onun hayatına kopyalamaya kalkarsan işte o problem yaratır. Unutma, sen ona ne kadar müdahale edersen ona da sana müdahale etme hakkı verirsin.

Sadece 13 ay evli kalabildik

Sadece 13 ay evli kalabildik

6 ay süren bir nişanlılık geçirdim. Anlaşamadık ayrıldık. 1.5 yıl sonra başkasıyla evlendim. Evliliğim 13 ay sürdü. Bende de karşı tarafta da suçlar vardı. Aldatma gibi değil ama. Eski eşim çocuğumuzla hiç ilgilenmiyor. Antidepresan ilaçlar alıyorum. Çocuğuma ailem bakıyor. Boşanalı bir sene oldu ve tekrar evlenmeyi çocuğum için düşünemiyorum. · Yalnızlık

Asıl sorunun yeniden evlenmeyi düşünmek değil. Boşandıktan sonra çocuğundan da uzaklaşmışsın. Babasının ilgilenmemesi çocuğunla senin arana da mesafe koymuş. Bir çocuğun anneye ihtiyacı var. Ailen bakıyor olabilir ama sen de çocuğunla ilgilenmelisin. Ayrıca sen zaten bu evliliği büyük olasılıkla ayrıldığın nişanlına nispet olarak yapmışsın. Şimdi de çocuğuyla ilgilenmeyen eski kocana nispet olarak başkasıyla evlenme. Yeniden mutsuz olursun. Kendini toparla, çocuğunla sağlam iletişim kur, ondan sonra yavaş yavaş bir evlilik düşünebilirsin. İlaçları doktor kontrolünde alıyorsan sorun yok. Ancak sadece ilaç yetmez, psikoterapi seanslarına da gitmelisin.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sevdiğinizle kavga ettiğinizde hatırlamanız gereken 15 şey