Aşk hayatına dair soruları Mehmet Coşkundeniz cevaplıyor

Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz, POSTA Gazetesi'ne gelen soruları cevapladı.

25 Aralık 2019, Çarşamba 08:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Evliyim ama başkasına aşığım

Evliyim ama başkasına aşığım

30 yaşındayım ve 5 yıl önce evlendim. Aslında evlenene kadar eşimi çok seviyordum ve gerçekten aşıktım. Ama evlendikten sonra ne oldu bilmiyorum, ona artık eskisi kadar değer vermemeye başladım. Halbuki bana çok iyi davranıyor ve biliyorum ki ilk günkü kadar aşık. 6 ay kadar önce markette tesadüfen tanıştığım bekar bir adama aşık oldum. Kocamdan habersiz sürekli onunla buluşuyorum. Boşanmamı ve kendisiyle evlenmemi istiyor.

-KAFASI KARIŞIK

Evliliklerde 5’inci yıl, ilk bunalımın yaşandığı yıldır. Evliliğin rutini, toplumun ya da ailenin bazı kısıtlamalar getirmesi, heyecanın azalması bu bunalımı tetikler. Sen de şu an onu yaşıyorsun. Bir başkasına karşı heyecan duymaya başlamışsın ama boşanıp o kişiyle evlensen de aynı şeyleri yaşayacaksın. Üstelik karşındaki erkek, “Benim için kocasını boşadıysa, başkası için de beni terk edebilir” diye düşünecektir. Eşinle arandaki problemi halletmeye çalışmanı öneririm.

Patronumla birlikteyim

Patronumla birlikteyim

25 yaşındayım ve 1 yıldır evli patronumla birlikteyim. Boşanmayacağını da biliyorum. Ayrılmak istiyorum ama bana bebekmişim gibi bakıyor. Pahalı hediyeler alıyor, masraflarımı karşılıyor. Bazen kendimi çok kötü hissediyorum, bazen de “Aman hayat kısa, yaşadığım kadar yaşayayım” diyorum. Siz ne diyorsunuz? -İNCİ

Hemen ayrıl diyorum. Belli ki yaşattığı ışıltılı dünya sana çok çekici geliyor. Ama bunların mutlaka sonu gelecek. Sen, evli patronunun ilk sevgilisi değilsin. O, evliyken başkalarıyla ilişki yaşamayı alışkanlık haline getirmiş. Dolayısıyla bir gün senden sıkılacak, yine aynı işyerinde senden daha genç birini bulacak ve sana aldığı o pahalı hediyeleri ona almaya başlayacak. Para her şey demek değildir. Mutluluğu hediyelerde, pahalı restoranlarda bulamazsın. Hayat kısa doğru, ve bu kısa hayatı seni gerçekten, ruhuyla sevebilecek biriyle yaşama imkanın varken sonu olmayan bir ilişkide tüketiyorsun.

Eski sevgilisine döndü

Eski sevgilisine döndü

21 yaşındayım ve hayatımın ilk terk edilişini yaşadım. 6 ay önce sevgili olmuştuk. Bana “Sensiz yaşayamam, hayatımın aşkısın” diyordu. Sonra eski sevgilisi askerden döndü ve bana bir mesaj atıp “Artık seninle olamayız” dedi. Hani bensiz yaşayamazdı? Bu sözler bu kadar kolay mı kullanılıyor?

Ne yazık ki gerçekten sevdiği insan sen değildin. Sen sadece eski sevgilinin açtığı yarayı kapatmak için kullanılan bir yara bandıydın. Eski sevgili döndü, yara iyileşti ve bandı çıkarıp attı. Zaten “Sensiz yaşayamam” sözü sadece romantik bir sözdür. Herkes yaşar merak etme, sen de yaşayacaksın. Sana bir tavsiye, bitmemiş ilişkilerin üzerine birliktelik kurma. Çünkü eninde sonunda terk edilirsin. Bunu bir hayat dersi olarak kabul et ve çok da fazla üzülme.Ne yazık ki gerçekten sevdiği insan sen değildin. Sen sadece eski sevgilinin açtığı yarayı kapatmak için kullanılan bir yara bandıydın. Eski sevgili döndü, yara iyileşti ve bandı çıkarıp attı. Zaten “Sensiz yaşayamam” sözü sadece romantik bir sözdür. Herkes yaşar merak etme, sen de yaşayacaksın. Sana bir tavsiye, bitmemiş ilişkilerin üzerine birliktelik kurma. Çünkü eninde sonunda terk edilirsin. Bunu bir hayat dersi olarak kabul et ve çok da fazla üzülme.

Kıskançlıktan kurtulmak istiyorum

Kıskançlıktan kurtulmak istiyorum

23 yaşındayım. Sevgilimle bir senedir birlikteyiz onu çok seviyorum. Ama onu bir gün kaybedeceğim düşüncesi beynimi yiyip duruyor ve sevgime gölge düşürüyor. Onu çok da kıskanıyorum. Biliyorum bu kıskançlıklarımla onu sıktığımı ama elimde değil. Bu duygudan nasıl kurtulabilirim? -DENİZ

Böyle devam edersen, evet kaybedeceksin. Yani ortada hiçbir şey yokken, birbirinizi güzel güzel severken, ilişkiniz gayet iyi giderken bu anlamsız kıskançlıklara ne gerek var? Öncelikle kendine güveneceksin. Aşırı kıskançlık, kendine güvenmeyenlerin sarıldığı bir duygudur. Kendine güven. Sen onu seçtiysen o da seni seçti. Sen onu seviyorsan, o da seni seviyor. Kıskançlık için harcayacağın enerjiyi ilişkine harca. Böylece çık daha mutlu ve uzun soluklu bir ilişkin olur.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İyi insanların ilişkileri neden kötü biter?