Aşk için bunları yiyin!

14 Şubat Sevgililer Günü'nde aşkınızı ateşlemek için yapmanız gereken tek şey, aşk tanrısı Eros'un okunun size ve sevdiğinize saplanmasını beklemek yerine, aşk hormonu olan oksitosin seviyenizi artırmak

13 Şubat 2015, Cuma 11:24
A A
Aşk için bunları yiyin!

Çıkardığı 'Beden Aklıyla Zayıfla’ adlı kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Dr. Fevzi Özgönül "Âşık birisi mutludur, gelecekten umutludur, kendisine güveni vardır ve sosyaldir. Ertesi gün uyandığında hâlâ âşıktır. Aşk hormonu olarak bilinen beynin hipotalamus diye adlandırılan bölgesinden salınan oksitosin kişide; özgüveni artırır, böylece fazla kilolu bile olsanız bunun bir önemi olmadığını düşünüp kendinizle barışık olursunuz. Oksitosin düzeyi arttıkça sosyal ortamlarda rahat hareket edemeyen ve sıkılan kişilerde sosyalleşme yetenekleri artar. Özellikle erkeklerde sevdiğine karşı sadakati artırır. Koruyucu güdüleri harekete geçirir. Oksitosin stresi azaltır. Cinsel uyarılmayı artırır. Oksitosin düzeyi arttıkça sevdiği kişiyi, başkalarından daha çekici bulmaya başlar. Âşık kişilerin ağrı eşiği yüksektir ve kolay kolay ağrı hissetmezler. Gece uykularında düzelme ve daha dinç güne başlamayı sağlar" diye konuştu.

OKSİTOSİN SEVİYEMİZİ NASIL ARTIRIRIZ?

KUCAKLAŞIN: En kolay yol, birbirine sarılmaktır. Sarılmak ve kucaklaşmak birbirini seven her iki kişide de oksitosin seviyesinde anlamlı yükselmelere eden olur.

HAYAL KURUN: Birlikte gelecek için hayal kurmaya çalışın, gelecek için ne kadar çok hayal kurarsanız birbirinize olan aşkını o derece alevlenecektir.

BOL BOL GEZİ ve EĞLENİN: Sevdiğiniz ile birlikte partilere katılın, orada dans edin, zıplayın, enerjinizi tüketmek için elinizden geldiğince fiziksel aktivite yapın. Bu her iki tarafta da oksitosin düzeyini en üst seviyeye çıkaracaktır.

BİRLİKTE SPOR YAPIN, EL ELE DOLAŞIN: Oksitosin seviyenizi artırmak istiyorsanız, sevdiğiniz kişi ile el ele uzun yürüyüşler yapmalısınız veya bir spor merkezinde birlikte spor yapın. Bu da her iki tarafın oksitosin seviyesini artıracaktır.

MASAJ YAPTIRIN: Masaj yaptırmak ta oksitosin seviyenizi arttırmanın bir yoludur.

Şimdi gelelim aşkı besleyecek yiyeceklere. Sevgililer gününde ne yemeliyiz? Sevdiğimize ne yedirmeliyiz?

Dr. Özgönül’e göre; sevgide temas ve yakınlaşma çok önemli olduğu için gece yemek masanızı çok küçük bir masa seçmeye özen gösterin, böylece sevdiğinize çok daha yakın olacaksınız. Yemeklerde afrodizyak etki yaratmak için köriyi kullanın. Köri soslu bir tavuk veya et yemeği iyi bir seçenek olacaktır. Yanına sebzeler içerisinde afrodizyak etkisi kuvvetli olan zeytinyağlı bir kereviz de çok yakışacaktır. Ekmek yerine yiyebileceğiniz bir cevizin de afrodizyak etkisi kuvvetlidir. Meyvelerden de özelikle muz ve çileğin etkisini unutmamalıyız. Kuşkonmaz da çorba veya meze olarak sofradaki yerini almalıdır. Son olarak da tarçının afrodizyak etkisinden yararlanmak için bir muhallebi sofraya eklenebilir.

Aslında siz siz olun sevdiğiniz ve sizi seven birisini bulduğunuzda ona sıkı sıkı sarılmayı ve onunla eğlenmeyi hiç ihmal etmeyin, böyle yaparsanız zaten doğal olan oksitosin görevini fazlasıyla yapacaktır!
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sebzelerle zayıflamaya başlayın!