Önceki Fotolar

Aşka daha çok ihtiyacımız var

MEHMET COŞKUNDENİZ YAZDI...https://twitter.com/askdoktoruInstagram: askdoktoruu

02 Temmuz 2016, Cumartesi 18:15
A A

Şöyle diyordu bir dostum bana geçenlerde; “Sadece, ama sadece başını omuzuna yaslayabileceğim, göğsünde uyuyabileceğim, sabahları birlikte uyanabileceğim biri olsa...” Bunun ne kadar önemli olduğunun farkındasınız değil mi? Bu duygulardır insanı hayata bağlayan, yaşatan. Eksikliği korkunçtur, dayanılmazdır.

Tabii bir de aşkı aşk gibi yaşamak gerekir, öyle ucundan köşesinden tutarak, yarım yamalak değil. İnsanız, hata da yapacağız. Hatta bu hatalarımızın bedeli ağır da olacak. Ancak hiçbir şey aşkın yokluğu kadar acı verici olamaz. Bu acıyı yaşamak istemiyorsan sıkı sıkıya sarılacaksın aşkına, kaybetmemek için uğraşacaksın. “Ya giderse” diye ödün kopacak, kalbin küt küt atacak. Onun yokluğunun ölümden farksız olduğunu, o yanındayken algılayacaksın. Kaybettiğin zaman iş işten geçmiş olur çünkü.

Eğer hala farkında değilsen bunun, bugünden itibaren değiş, git sarıl ona. O yılgınlığın geçtiğini, yüreğinin huzur dolduğunu, her güçlüğü birlikte aşabileceğinizi hissedeceksin.

Sizi siz yapan, hayatta olma amacınız o değil mi? Sizin bu dünyadaki tek varlığınız o değil mi? Yaşayabileceğiniz bir tek hayat var, unutmayın. Ve bu hayatın her an bitebileceğini, yaşadığımız olaylardan görüyoruz işte. öyleyse kaç günümüz kalmışsa, bunu aşkla geçirmemiz gerek. çünkü aşk, bize yaşama gücü veren en önemli olgudur.

İnanmayacaksınız ama evlilik faydalıdır Evliliği modası geçmiş bir kurum olarak görenlerin sayısı hızla artıyor. Boşanmalar bu kadar çoğalmışken, insanlar birbirlerine artık hiç tahammül edemezken, ben size evliliğin bazı faydalarından söz edeceğim. Belki de evlilikle ilgili fikirlerinizi değiştirmenizi sağlar, ne dersiniz?

Evlilik, kadınların birey olarak kendilerine güvenlerini artırıyor. Bir eş tarafından kabul edilmek, kadına psikolojik güvence sağlıyor. Evlilerin yaşam süresi, bekarlara göre daha uzun.

Evlilik yaşamı, kalp krizi riskini azaltıcı bir unsur olarak rol oynuyor. Amerikan Kalp Derneği'ne göre evli kadınlarda kalp krizi riski, bekar ya da dullara göre yüzde 46 daha az.

Evli insanlar genelde daha sağlıklı oluyor. Hastalık zamanlarında yanında bir eşin bulunması psikolojik olarak sağlığı olumlu etkiliyor.

Evli olanlar daha az alkol tüketiyor ve fiziksel sağlıklarına daha fazla özen gösteriyor.

Evliler daha fazla seks yapıyor ve daha çok tatmin oluyor. Bu da hem ruhsal hem de fiziksel açıdan sağlıklı bireyler olarak hayatlarını sürdürmelerine olanak sağlıyor.

Döner sever misiniz? Ben çok severim. Ama iyisini yapan yer bulmak pek kolay değil. İstanbul'da 'iyi döner' yapan birkaç yer var. Şimdi bunlara Etiler Dönercisi de eklendi. Serkan Mutlu ve kardeşi Heybet Mutlu iki dönerci ustası. Serkan Mutlu, Kavacık'taki Bayramoğlu Döner'in başustasıyken kendi yerini açmaya karar vermiş. Etiler Dönercisi böyle doğmuş.

Geçenlerde uğradım ve bu lezzeti tattım. Bilirsiniz, Bursa usulü İskender'in dönerinde yoğun miktarda kıyma vardır. Ama Etiler Dönercisi'nde kıyma kullanılmıyor. Dönerin yüzde 35'i kuzu, yüzde 65'i danadan yapılıyor. Asla kuyrukyağı da yok. Tabii İskender'in sadece eti değil, sosu da önemli. Bu sosu da çok özel bir formülle kendileri yapıyorlar. Gerçekten yok böyle bir lezzet.

Bir de beğendili dönerden söz etmeliyim. Ben hayatımda böyle bir döner yemedim. Hayır, öyle ağır bir beğendi değil. Sütle ve kaşar peyniriyle harmanlanmış beğendi, döner etine öyle bir tat veriyor ki şaşırırsınız.

Dönerle verilen lavaş ekmeğini kendi tandırlarında yapıyorlar. Sağlıklı olsun diye sarı buğday unu kullanıyorlar. Sonuçta ister sade, ister İskender, ister beğendili, ister pilav üstü döneri tercih edin, hiçbirinde pişman olmazsınız. Fiyatları ehven. Vale hizmetleri de var. Afiyet olsun.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Atakan'ın dikişleri canlı yayında alındı