Aşka dair 9 bilimsel araştırma

Aşk dediğimiz kimyasal mı, fiziksel mi yoksa tamamen bir psikolojik bir 'olay' mı? Yoksa vücudun hormonlarıyla, uzuvlarıyla, beyniyle çıldırması mı? Aşk halen tam olarak çözülebilmiş doğa olayı değil. Aşk üzerine yapılan bilimsel araştırmalar senede birkaç kere yapılıp genelde şoka uğratsa da aşkın henüz tam olarak ne olduğunu hâlâ bilmiyoruz. Gelin aşkı birlikte çözümleyelim. İşte aşka dair 9 bilimsel araştırma!

30 Haziran 2020, Salı 10:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Aşk, ağrı kesici rol oynuyor

Aşk, ağrı kesici rol oynuyor

Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, acı hissettiğimiz zaman beynin aynı bölgelerinden bazılarının devreye girdiğini fark etti. Araştırmacılar, deneye katılan 15 öğrenciden sevdikleri kişinin bir fotoğrafı ile aynı derecede çekici buldukları bir tanıdıklarının fotoğrafını getirmeleri istedi. Amaç, fotoğrafların dikkati acıdan uzaklaştırmakta ne kadar etkili odluğunu görmekti. Çalışmaya göre, sevilen kişinin fotoğrafına bakmak acı algısını çekici bulunan, tanıdık kişinin fotoğrafına bakmaktan daha fazla düşürüyor. Profesör Paul Gilbert çalışmaya dair "Yalnız ve mutsuz hisseden insanların acı eşiği çok daha düşük olabilir. Kendini güvende hissedenlerde ise bunun tersi bir durum beklenebilir" diyor.

Aşk mektupları depresyona iyi geliyor

Aşk mektupları depresyona iyi geliyor

Emotion adlı dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, başkalarına iyi ve nazik davranmak sosyal anksiyete bozukluğu olarak adlandırılan kaygı rahatsızlığının tedavisinde etkili olabiliyor. Normalde tanımadığınız birine aşk mektubu yazmazsınız. Ama mezuniyetinden sonra New York'a yerleşen Hannah Brencher'ın depresyonla baş etmek için bulduğu yol bu olmuş. Hannah'nın daha çok aşk mektubu yazılması için başlattığı kampanya, rastgele nezaket ve sevgi gösterilerinin, hem alan, hem verenlerin sağlığına iyi geldiğini savunan grupların görüşlerini yansıtıyor.

Anoreksiyanın ilacı aşk hormonu olabilir

Anoreksiyanın ilacı aşk hormonu olabilir

Çocuk doğururken ve cinsel ilişki sırasında salgılanan oksitosin hormonun anoreksiya nervoza gibi beslenme bozukluklarının tedavisinde kullanılabileceği bildirildi. Bu konudaki araştırmaların ilki Psychoneuroendocrinology dergisinde yayımlandı. Araştırmada anoreksik 31 kişiyle, anoreksik olmayan 33 kişiye, burun spreyi, plasebo veya emzik aracılığıyla oksitosin hormonu verildi. Daha sonra bu şahıslara yüksek ve düşük kalorili besinlerin ve değişik kilolardaki insanların fotoğrafları gösterildi. Anoreksik insanların, daha önce, "şişman ve kötü vücutlu" diye niteledikleri kişilerin fotoğraflarına daha fazla odaklandıkları görüldü.


Aşk stresi artırıyor, ancak stres de özlem duygusunu...

Aşk stresi artırıyor, ancak stres de özlem duygusunu...

Hintli bilim insanı Krishna Seshadri'ye göre "stres hormonu” olarak da bilinen kortizol seviyesi, aşıklar için büyük öneme sahip. Kortizol seviyesi arttıkça çiftler arasındaki tutku yüklü etkileşim de artıyor. Aynı zamanda özlem duygusu da güçleniyor. Aşık olmak, beynimizde uyuşturucu madde etkisinde kalmakla eş değer bir reaksiyona neden oluyor. Zira her iki durumda da beynin ödüllendirme sistemi etkin hale geliyor. Korkular azalıyor, haz alma duygusu artıyor ve depresif duygular tümüyle yok oluyor. Buna karşın muhakeme yeteneğimiz ise neredeyse tümüyle devre dışı kalıyor.

Aşk, kokainle aynı etkiye sahip

Aşk, kokainle aynı etkiye sahip

New York'taki Albert Einstein Tıp Koleji’nin yaptığı bir araştırmaya göre, beynimiz aşka da kokaine verdiği tepkileri veriyor. Aşk acelecidir ve kesinlikle bağımlılık yapar.

Aşık olmak için 4 dakika yetiyor

Aşık olmak için 4 dakika yetiyor

Hiçbir şey, aşkı anlık haz gibi anlatamaz ve bağlılık oluşturmak için zaman gerekir diyenlere tersini kanıtlamak için bir şans. New York Times tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre birisine 4 dakika boyunca bakmak, aşık olmaya yetebiliyor. Dört kesintisiz dakikalık süren tek bir aktivite.

Besleme şekli aşkı etkiliyor

Besleme şekli aşkı etkiliyor

Bir flört aplikasyonu olan “Are You Interested?”in yaptığı araştırmaya göre, erkekler vejetaryen kadınlara ulaşmaya çalışırken kadınlar et oburları tercih ediyor. Bu yemek şehvetine uzanan çeşitlilik sorgulanabilir.

 İlk görüşte aşk bilimsel bir gerçek

İlk görüşte aşk bilimsel bir gerçek

New York'taki Syracuse Universitesi'nden Profesör Stephanie Ortigue, ilk kez aşk ile ilgili bütün araştırmaların sonucunu bir araya getiren bir beyin haritası hazırlandığını bildiriyor. Buna göre aşk, beynin 12 alanını etkiliyor. Aşkın beyinde yarattığı kimyasal reaksiyonlar, uyuşturucu bağımlılığının yarattığı reaksiyonlara benziyor ama çok daha karmaşık. Bilim adamları, beyine hücum eden kimyasal maddeler nedeniyle ilk bakışta aşık olmanın mümkün olduğunu ortaya çıkardılar. Tam olarak söylemek gerekirse, aşık olmak için bir buçuk saniye yetiyor. 

Zengin Amerikalılar parayı aşka tercih ediyor

Zengin Amerikalılar parayı aşka tercih ediyor

ABD merkezli banka Bank of America'nın yatırım danışmanlığı şirketlerinden biri olan Merrill Edge'in yaptığı araştırmaya göre, zengin Amerikalıların yüzde 56'sı bir ilişkide finansal açıdan güvende olmayı ararken sadece yüzde 44'ü aşık olmayı tercih ediyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz soruları cevaplıyor