Aşka devlet desteği

İnternette tanışan ve ailelerinin evlenmelerine izin vermediği gençlere devlet el uzattı

28 Ağustos 2009, Cuma 12:32
A A

‘SANA O KIZI VERMEZLER’

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi Dağoba köyünde çiftçilik yapan 19 yaşındaki Emre Özkan ile 2 yıl önce internette tanıştığı Şanlıurfa Siverek’te yaşayan lise son sınıf öğrencisi Buket Şirin (18) birbirlerine aşık oldu. Evlenmeye karar veren iki genç, etnik ve kültürel farklılıklar nedeniyle ailelerinin evlenmelerine karşı çıkacaklarını anlayınca fırtınalı yolculuk başladı. Ailesine durumu anlatan Emre Özkan, “Sana o kızı vermezler. Boşuna uğraşma. Ayrıca daha senin askerliğin var” yanıtını aldı. Ancak Buket’i deliler gibi seven Emre Özkan, vazgeçmeyip sevdiği kızı kaçırma planları yaptı.

KAYMAKAM DEVREYE GİRDİ

Emre Özkan 20 gün önce Siverek’e giderek önceden haberleştiği Buket Şirin’i alıp Bayramiç’e döndü. Buket Şirin Bayramiç’ten ailesini arayarak, sevdiği gence kaçtığını söyledi. Bunun üzerine Buket’in ağabeyleri doktor Aydın Şirin ve öğretmen Nedret Şirin Bayramiç’e geldi. Buket’i geri götürmek isteyen Şirin Ailesi’ni ikna etmek ise Bayramiç’in Şanlıurfalı Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı’ya düştü. Kaymakam, Şirin Ailesi’ne, “Gençler birbirlerini sevmiş ve evlenmeye karar vermiş. Ailelerin tepkisinden korktukları için kaçmışlar. Gençleri ayırmak yerine gelin hep birlikte yuvalarını yapalım” dedi. İki ağabey, Dağoba köyüne gidip Buket ile konuştuktan sonra evliliğe onay verdi. Emre ve Buket’in nikah törenine Kaymakam Mehmet Bahattin Atçı da katıldı.

Fatih DALDAL/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.