Askere giden tazminat alır

Aylardır merakla beklenen bedelli askerlik düzenlemesi Meclis’e sunuldu. Düzenleme en az 1 milyon kişiyi kapsıyor.

18 Temmuz 2018, Çarşamba 06:58 Son Güncelleme:
A A
Askere giden tazminat alır

15 MİLYAR GELİR

Daha önceki bedelli düzenlemesine göre; daha düşük ücret belirlenmesi talebin de yoğun olacağına işaret ediyor. 1 milyon kişinin yararlanması halinde 15 milyar lira yani 3.1 milyar doların üzerinde gelir elde edilecek.

KIDEMİNİ ALIR

Bedelli askerlik fırsatından yararlanmak isteyen çok fazla çalışan da mevcut. Peki bu kişilerin hakları neler? Öncelikle askere gidiyorum diyerek işten ayrılanlar eğer 1 yıllık çalışma süresini tamamlamışsa kıdem tazminatını işverenden alabilecek. 1 yıllık tazminat en düşük 2014 lira. İşverenin ‘Vermiyorum’ deme hakkı yok.

İZNE SAYDIRABİLİR

Hiç işten ayrılmadan da bedelli askerlik vazifesini yerine getirmek mümkün. 15 bin lira ödendikten sonra net olmamakla birlikte 28 gün askerlik yapılacak. Bunun için çalışanın yıllık veya önceki yıllardan devredenle birlikte 28 gün izni olması yeterli olacak. İsteyenler patronun da onayı ile ücretsiz izne çıkarak askerliğini tamamlayabilecek.

DÖNÜŞTE ÖNCELİK

Bedelli dahi olsa işten askerlik nedeniyle ayrılan, kıdemin dışında fazla mesai ücretini, izin sürelerinin parasını işverenden alabilir. Alınamayacak tek ücret ihbar tazminatıdır. İşten ayrılıp askere gidenler, dönüşte aynı işyerinde çalışabilir. İşveren boş kadro varsa önceliği askerden gelen eski işçisine vermek zorunda. Boş yer yoksa açılacak ilk kadroya bu işçi alınmalı. Almayan 3 aylık tazminat öder.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Toprak Mahsulleri Ofisinden nohut ve yeşil mercimeğe fiyat ayarı