Askeri uzlaşma

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un 'birlik' mesajına AK Parti,CHP ve MHP'den destek gecikmedi

26 Ağustos 2009, Çarşamba 15:41
A A

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ Zafer Haftası nedeniyle “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir” diye açıklama yaptı. ‘Kürt Açılımı’ konusunda günlerdir birbirlerine hakaret eden CHP, MHP ve AK Parti askerin haklı olduğu konusunda uzlaştı. DTP ise bu açıklamaya destek veren AK Parti’yi, açılımı sulandırmakla suçladı

'ÖRGÜTLE İLİŞKİ KURULAMAZ' Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 30 Ağustos 1922’deki Büyük Zafer’in yıldönümü dolayısıyla kutlanan Zafer Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Türk Silahlı Kuvvetleri terör örgütü ve destekçileriyle ilişki kurulmasına yol açacak hiçbir faaliyetin içinde olmayacaktır” dedi.

‘ASKER AÇILIMI TASVİP ETMİYOR’CHP’li Mustafa Özyürek, “Genelkurmay Başkanı, askerin bildiğimiz hassasiyetlerini tekrar vurgulama gereğini duydu. Bu mesaj, askerin AKP’nin açılımla ilgili görüşlerini tasvip etmediğini çok açık olarak ortaya koyuyor” diye konuştu. MHP’li Cihan Paçacı ise “Org. Başbuğ, askerin kırmızı çizgilerini ortaya koymuştur. Biz mesajı genel olarak olumlu yorumluyoruz” ifadesini kullandı.

'ÇOK İSABETLİ AÇIKLAMA' Org. Başbuğ’un ‘Kürt Açılımı’na yönelik olarak yorumlanan bu açıklaması muhalefet partileri tarafından çok olumlu bulundu. Günlerdir ‘Kürt Açılımı’ konusunda kanlı bıçaklı olan CHP, MHP ve AK Parti, Başbuğ’un mesajını destekler nitelikte açıklamalar yaptı. AK Partili Bekir Bozdağ, “Başbuğ’un söylediği her şeye katılıyoruz. Çok isabetli bir açıklama” dedi.

‘KAYBEDEN SİZ OLURSUNUZ’Org. Başbuğ’un açıklamasını muhalefetle birlikte AK Parti’nin de olumlu bulmasına DTP’den itiraz geldi. ‘Kürt Açılımı’nda kendilerini taraflardan biri olarak gören DTP “AKP’nin açılım dediği şey aslında resmi söylemin allanıp pullanmasından ibaret kalmaya adaydır. AKP’yi sürece daha ciddi, daha sorumlu ve daha cesur sahip çıkmaya çağırıyoruz. Cesaretiniz yoksa halkı boş yere umutlandırmayın. Aksi takdirde kaybeden siz olursunuz” dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.