Askerlik süresi düştü mü? Tek tip askerlikte önemli gelişme...

Askerlik süresi düştü mü? Tek tip askerlikte önemli gelişme...

Tek tip askerlikte artık yavaş yavaş sona geliniyor. Askerde olanlar ve silahaltına alınacak yüz binlerce kişi yeni askerlik hakkındaki detaylara ulaşmak istiyor. Konu hakkında tam olarak net bir bilgi henüz yok ama kulis bilgileri geliyor. İşte son durum...

24 Ocak 2019, Perşembe 13:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tek tip askerliğin hayata geçmesine artık çok az bir süre kaldı. Konu hakkında son açıklamayı Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop yapmıştı ve yeni askerlik sistemine yönelik çalışmalarda sona gelindiğini, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacağını açıklamıştı. Herkes heyecanla detayları beklerken bugün Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu ayrıntılar hakkında bilgiler paylaştı. İşte yeni askerlik sistemindeki detaylar...

Askerlere 600 lira maaş verileceğini belirten Müderrisoğlu, kısa dönem askerliğin ise kaldırılacağını açıkladı. Sabah yazarı, bedelli uygulaması için “cazip bir paket oluşturulacak” ifadesini kullandı.

Müderrisoğlu’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

Bence en dikkate değer yaklaşımlarından biri, er ve erbaşların askerlik hizmeti boyunca “sigortalanması” olacak.

Askerliğini yükümlü olarak yerine getirenlere 600 liraya kadar maaş verilecek.

Gençler askerde iken ailesine destek sağlanacak.

Askerlik bitiminde ise işe giriş aşamasında değerlendirmeye esas puanlarına ilave yapılacak.

Bedelli askerlik ise adı üstünde, askerlik çağında olup da ihtiyaç fazlası durumunda kalanlara, günün şartlarına göre katlanacakları bir maliyetle alternatif olarak teklif edilecek.

Klasik yükümlüler yani bildiğimiz tarzda askerlik görevini ifa edenler için cazip bir paket oluşturulacak. Böylece, “Her Türk asker doğar ama kaçar!”biçiminde, neredeyse alay konusu haline gelen çarpık tablo da sona erecek. Askerlik, sade, öngörülebilir ve istikrarlı bir modele kavuşturulacak.

Kısa dönem askerlik yapmak için 4 yıllık bir yüksek öğretim programına kaydolunması şartı kaldırılacak. Ülke ekonomisinin nitelikli ara eleman açığını artıran, gençleri sırf askere geç gitme veya silahaltında daha az süre kalma adına, herhangi bir üniversiteye kapağı atmaya teşvik eden koşullar değişecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ağrı’da maske takmak zorunlu oldu