Aspirinle ilgili ezber bozan rapor

Aspirinle ilgili ezber bozan rapor

Doktorlara, kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı inme vakalarında aspirin vermeleri tavsiye ediliyordu. Ancak yeni araştırma aspirinin sanıldığı kadar etkili olmadığını gösterdi

10 Haziran 2014, Salı 16:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere'de Institute of Health and Care Excellence (NICE) bu ay sonunda yürürlüğe girecek ve doktorlara tavsiye niteliğinde bir rapor hazırladı.

Rapor, kalp hastalıklarına bağlı ritim bozukluğu olarak bilinen atrium kasılması hastaları için ‘’Warfarin’’ ve benzer kan seyreltici ilaçların verilmesini tavsiye etti.İngiliz Kalp Vakfı'na göre, tavsiye şimdiden birçok doktor tarafından uygulanmaya başlandı.

Atrium kasılması, kalbin normal fonksiyonlarında çalışmasını engelleyip kan pıhtılaşmasına ve sonrasında inme riskinin artmasına neden olan, çok sık rastlanan bir kalp rahatsızlığı.

Bu hastalığın yarattığı inme riskini azaltmak için aspirin yıllardır doktorlar tarafından öneriliyordu; fakat aspirinin diğer ilaçlara kıyasla etkisinin çok daha az olduğu ortaya çıktı.

NICE’ın İngiltere için hazırladığı rapora göre; günlük olarak alınan aspirinler bazı hastalar için faydalı ancak hastaların büyük çoğunluğu için bu geçerli değil ve alternatif ilaçlar verilmeli.

NICE’ın aspirine karşı tavsiye ettiği ilaçlar ise Warfarin ve yeni bir tip oral antikoagülan oldu.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

İngiliz Kalp Vakfı Tıbbi Direktörü Profesör Peter Weissberg, eğer erken teşhis edilmeyip kan pıhtılaşmasını önleyecek ilaçlar verilmezse atrium kasılmasının inmelerin oluşmasında yüksek bir rol oynacağını söyledi.

Weissberg NICE tarafından önerilen Warfarin ve yeni tip oral antikoagülan ilaçlarının inmeleri önlemekte aspirinden daha etkili olduğunu da öne sürdü.

Weissberg aspirinin yine de önemli bir ilaç olarak değerini koruduğunu belirterek "Aspirin kullanmaya devam eden hastalar, ilacı bırakmak veya değiştirmek konusunda doktorlarına başvurmalı" dedi.

Cardiff Üniversitesi Profesörü Peter Elwood da, aspirin kullanımının doktorlara danışılmadan bir anda bırakılmasının sakıncalı olabileceğini söyledi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hangi besinleri pişmiş hangilerini çiğ tüketmeliyiz?