Aşurenin sağlığa faydaları nelerdir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hülya Çağatay, aşurenin vitamin deposu olduğunu belirterek, iyi bir aşurenin nasıl yapılabileceğini anlattı. Peki aşurenin faydaları nelerdir? Sağlıklı aşure tarifi nedir? Sağlıklı aşure nasıl yapılır? Diyetisyen Hülya Çağatay, bereketi ve bolluğu temsil eden aşurenin aynı zamanda şifa deposu olduğunu söyledi.

01 Eylül 2020, Salı 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hülya Çağatay, "Aşure sağlık için birçok faydaya sahip bir tatlı. Ben aşureyi tatlı olarak görmüyorum, aslında başlı başına bir yemektir aşure. Temelinde de bereketi, paylaşmayı ve aynı zamanda sevgiyi de temsil ediyor. Dolayısıyla mutfaklarımızdan eksik olmaması gereken bir tatlı çeşidi. Sadece Muharrem ayında değil normal zamanlarda yapabileceğimiz güçlü bir besin grubu etkisine sahip bir tatlı" dedi.

Diyetisyen Hülya Çağatay aşurenin faydalarını şöyle sıraladı:

  • Sağlık için yararları neler diye düşündüğümüzde içerisinde baklagiller var, tahıllar var, aynı zamanda kuru meyveler ve kuruyemişler var. Bunların hepsi bir araya geldiğinde aslında aşure tam bir mineral ve vitamin deposu haline geliyor.
  • Protein deposudur, ayrıca çok güçlü miktarda bitkisel kaynaklı protein içeriyor.
  • A vitamini, C vitamini, E vitamini içeriyor.
  • Ceviz, fındık, fıstık da içerdiği için güçlü bir omega 3 kaynağı. Bu sayede kalp hastalığı riskini azaltıyor.


Sağlıklı aşure nasıl yapılır?

Sağlıklı aşure nasıl yapılır?

Çağatay, "Günlük hayatın içinde de aşure tüketmeleri günlük alınacak lif ve posa açısından büyük destek sağlayacaktır. Aşure için olmazsa olmaz mutlaka tahıl ve kurubaklagil olmak zorunda. Aşurenin baş oyuncusu zaten buğday, aşuruye o kıvamı veren buğday. Nohut ve fasulye de olmazsa olmazdır. Aşurenin iskeletidir, kuruyemişler de aşurenin lezzet vericisidir" diyerek aşure yapımında birçok yöntemin olduğunu söyledi.


Çağatay, "Süt koyanlar var ya da bal kullananlar var. Bal koyarak kalorisini, şeker oranını düşürebilir tabii aynı lezzette olabilir. Bütün bunların dışında aşureye portakal kabuğu rendelenebilir. Kuru meyveler biraz daha fazla kullanıldığında vitamin oranını artırır. Hepsinin pişirme süresi ayrıdır, ayrı ayrı pişirilir" diyerek aşurenin şifa kaynağı olduğunu vurguladı.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altın süt nedir, faydaları nelerdir? Altın süt nasıl yapılır?