Atalay: Silah bırakma gündemde

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Kuzey Irak'ta silah bırakmaya, teslim almaya kadar giden görüşmeler var" diye konuştu

09 Haziran 2012, Cumartesi 09:21
A A
Atalay: Silah bırakma gündemde

Beşir Atalay, dün CNNTürk’te katıldığı canlı yayında Hande Fırat’ın sorularını şöyle yanıtladı:

KUZEY IRAK YÖNETİMİ YOL AYRIMINDA MI?

O safhadadır birşey yapması lazım. Şu an farklı bir dönem. Talepler var görüşmeler var. Silah bırakmaya, teslim almaya kadar giden görüşmeler var. Yani bütün bunlar çalışmaların görüşmelerin içinde.

Bizim en önemli şeyimiz bu silahın bırakılması. Orada, Kuzey Irak’ta terör örgütünün silah bırakması, o daha önce de açıklandı. Başbakan da Mesud Barzani ile görüşmesinden sonra açıkladı. Silah bırakılması ve o bölgenin terörden arındırılması. Bizim talebimiz o.

"DEMOKRATİKLEŞME ADIMLARI DEVAM EDECEK"

Bizim şu anda yürüyen yoğun çalışmalarımız var, hem siyasi anlamda var, Kuzey Irak falan biliyorsunuz hem çoğulcu yapıyı daha iyi nasıl kurarız anlamında, demokratikleşme ve insan hakları alanında yeni çalışmalarımız var. 3. ve 4. paketlerde, bu konularla ilgili ayrıntıya girmeyeyim ama demokratikleşme adımlarımız devam edecek.

Özellikle bu dönem Meclis kapanmadan, haziran ayında birazcık daha bu konular Meclis’te tartışılsın diye zaten gündemimizi öyle yaptık. Önümüzdeki günlerde Başbakanımızın grup konuşmasında veya değişik değerlendirmelerinde bunlarla ilgili bazı somut adımları da duyacaksınız.

Bir kısmı yasa, bir kısmı başka uygulamalar olabilir. Vatandaşlarımızın ana dillerini öğrenmeleri yönünde yeni neler olabilir gibi falan çalışmalarımız var.

"TÜRKİYE DAHA İYİ YERDE"

Ama Türkiye eski Türkiye değil. Birçok travma yaşanmış. Geçmişte yaşanan üzücü hatıralar var. Bugün yönetim, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesi’ içinde insanımızı ön plana alıyor.

Sorunları çözmek için Türkiye daha iyi bir yerde. Çözüm için ileri adım atmanın daha uygun bir atmosfer olduğu kanaatindeyim. Türkiye bu sorunları çözer. Hem toplumsal olarak, o gün konuşulmayan bugün konuşulur durumda. Bölgedeki vatandaşın psikolojisi daha rahat bir hayat yaşamak istiyorlar. Kuzey Irak’la irtibatlar önemli.

Tabii irtibatların içinde hem Irak’ın içindeki sorunlar, hem enerji hem de terör konusunda görüşmeler var. Daha önceki gelişinde Mesud Barzani ile de Başbakan Neçirvan Barzani ile de görüştüm. Onlardan taleplerimiz belli. Kuzey Irak’ta kendi toprağında terör yaşatarak mesafe alamaz. Oralardaki çalışmaları önemli görüyorum.

Yoğun çalışmalar derken onu da kastediyorum. O sınırlar içinde terör örgütü kolay yaşayamaz. Kuzey Irak yönetimi birşey yapmalı.

ABD zaten bu işin tarafıdır Irak’taki pozisyonu sebebiyle, ABD’nin pozisyonunu biliyoruz. Başından beri içinde. İstanbul’da toplantı var. Bütün bunların içinde olması ABD’nin normaldir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.