Atatürk Havalimanı'nda 20 bine yakın kaçak telefon ele geçirildi

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, içeriği plastik hammaddesi olarak gümrüğe beyan edilen paletlerden 20 bin kaçak cep telefonu çıktı! 

29 Temmuz 2017, Cumartesi 09:38
A A
Atatürk Havalimanı'nda 20 bine yakın kaçak telefon ele geçirildi
Atatürk Havalimanı'na Almanya'ya transit olarak gönderilmek üzere Honk Kong'dan getirildiği ve Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü'ne "polipropilen granül" (plastik hammaddesi) cinsi eşya olarak beyan edilen paletlerden 20 bine yakın kaçak telefon çıktı.


FARKLI BİR YERE NAKLETMEYE ÇALIŞTILAR


Honk Kong'dan getirilen telefonların, görevli gümrük ambar memuru ve muhafaza memurunun Almanya'ya transit edilmesi gereken eşyanın, farklı bir yere nakledilmeye çalışıldığını farketmesi üzerine, paletler x-ray kontrolüne alındı.

X-ray kontrolünde paletlerin içinde cep telefonu ve aksesuarı olduğunun anlaşıldı ve transit kargo gümrük gözetimine alınarak tam muayene işlemi yapıldı. 


 

PİYASA DEĞERİ 6 MİLYON LİRA 

Konuyla ilgili İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Müdürlüğü tarafından yapılan kapsamlı inceleme ve soruşturma sonucunda, plastik hammaddesi olarak gümrüğe beyan edilen transit eşyasının İstanbul Başakşehir'de bir depoya götürülmek üzere sahte belgelerle  geçici depolama yerinden çıkarılmaya çalışıldığı anlaşıldı.

İki palette piyasa değeri yaklaşık 6 milyon lira olan, değişik marka ve modellerde toplamda 19 bin 72 adet cep telefonu, 180 adet kulaklık, 3 bin 572 adet batarya, bin adet cep telefonu kapağı tespit edildi. Olayla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.