Atatürk Havalimanı'nda 'biyometrik geçiş' devri başlıyor

Dünyada birçok ülkenin kullandığı parmak izi ile 15 saniyede pasaport kontrolünün yapılacağı Biyometrik Otomatik Geçiş sistemi, deneme amaçlı olarak 15 gün içinde Atatürk Havalimanında başlayacak. Yüz tanıma ile geçişlere ise önümüzdeki yıl başlanması bekleniyor

07 Ağustos 2014, Perşembe 11:24
A A
Atatürk Havalimanı'nda 'biyometrik geçiş' devri başlıyor

Bu sistemle sahte pasaport kullanımı ve zaman zaman oluşan uzun kuyrukları tamamen ortadan kaldırılacak, pasaport polisi sayısı asgariye indirilecek. Zaman içinde sayısı daha da azaltılacak olan pasaport polisi sadece denetleme yapacak.

Deneme aşamasındaki sistem şöyle çalışacak:

"Deneme önce terminalin gidiş yönünde 2, geliş yönünde de 2 biyometrik kabin olmak üzere üç ay sürecek. Sistem başarılı olursa, gidiş ve geliş yönünde 4’er biyometrik kabin daha eklenecek, önümüzdeki yıl sonunda ise sayı gidişte 12, gelişte de 12’ye çıkacak. Biyometrik kontrol sisteminde insan işgücü kullanılmayacağı gibi, yolcunun tarattığı parmak izi sistemden otomatik olarak kontrol edilecek, eşleştikten sonra geçiş izni verilecek."

ÖNCE ÇOK UÇAN 10 BİN KİŞİ

Ancak deneme aşamasındaki sistemin doğru sonuç verebilmesi için uygulama yapılacak yolcuların bilgilerinin kayıtlı olması gerekiyor. Bu aşamada TC Pasaportu ile sık sık yolculuk yapan, emniyette parmak izi bulunan ve sayıları 10 bini bulan yolcudan yararlanılacak.

Bir Türk firmasının ürettiği ve henüz yapım aşamasındaki biyometrik kabinlerin ön testleri devam ediyor. Testlerde kabinlerden bir yolcu 21 saniyede geçiyor. Sistemin havalimanıda kurulması halinde bu  sürenin 15 saniyeye indirilmesi hedefleniyor.

YÜZ  TANIMA SENEYE

Bunun bir üst aşaması olan yüz tanıma sisteminin de, önümüzdeki yılın Ekim-Kasım aylarına doğru kulanıma geçirilmesi bekleniyor.

 Faik KAPTAN- Murat ÇAKIR / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...