Atatürk Havalimanı'nda köpek krizi!

S.Arabistan'dan getirilen 20 köpeğin evrak eksiği nedeniyle Türkiye'ye girişine izin verilmeyince iadelerine karar verildi. Ancak 10 gündür havalimanında beklemek zorunda kalan Golden Retriever ve Labrador Retriever ırkı köpeklerden strese girdi

28 Mayıs 2013, Salı 21:02
A A

Tarım Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'nün izin belgesi olmadan Türkiye'ye ithal edilen köpeklerden ikisi Parvo Virüsü adlı ölümcül bir virüs nedeniyle ölünce, diğer 18 köpek kargo ambarında özel bir yere alındı.

Bu arada ithal edilen köpeklerin evraklarının da eksik olduğu ve Türkiye'ye girişlerinin kanunen imkansız olduğunun anlaşılması üzerine geldikleri yere geri gönderilmesi kararı alındı.

Bu nedenle köpekler ayrı kafesler içinde kargo ambarında aprona yakın bir yerde kontrol altında bekletilmeye başlandı.

Köpeklerle ilgilenen Hayvan Hakları İçin Birleşim Hareketi Kurucusu Mehtap Özer köpekleri getiren firmanın buradaki tüm masraflarını ve bakımlarını karşıladığını belirterek şunları söyledi:

"Ortada sıkıntılı bir durum var. Sıkıntı evraklar tamamlanmadan buraya bu köpekleri gönderen firmadan kaynaklanmaktadır. Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığımızın ön kontrol raporları olmaksızın hayvanları ülkeye sokmanın imkanı olmadığı için bu hayvanların geldiği ülkeye gönderilmesi söz konusu.

Türk Hava Yolları bu hayvanları gönüllü olarak geldikleri ülkeye geri iade edecek. Tabii bu süre içerisinde hayvanlar strese girdi. İki tanesi de geldikleri ülkede kaptıkları virüs yüzünden hayatlarını kaybetti. Her gün bu hayvanları getiren firma bakımlarını yaptığı halde kutularda barındırılması uygun olmadığı için hayvanlar çok yoğun strese girmiş bulunmaktadır. Ancak biz zaman zaman onları müsait bir alanda dolaştırıyoruz. "

THY yetkilileri ise uygun bulunan ilk uçakla köpekleri geldikleri ülke olanSuudi Arabistan'a götüreceklerini söylediler.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.