Atatürk'ün kurduğu Alpullu Şeker Fabrikası yeniden üretime geçti

Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde bağlı Alpullu Beldesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926 yılında kurdurduğu fabrikalardan biri olan Alpullu Şeker Fabrikası, kapalı kaldığı 4 yılın ardından yeniden pancar alımına ve şeker üretimine başladı

15 Eylül 2017, Cuma 19:40
A A
Atatürk'ün kurduğu Alpullu Şeker Fabrikası yeniden üretime geçti
Bina önünde toplananlarının söylediği İzmir Marşı’yla başlayan üretimde 350 kişinin çalışacağı belirtilirken, 104 köyde 1175 çiftinden 130 bin ton şeker pancarı alınacak.


ÜRETİMİN DÜŞÜK OLDUĞU GEREKÇESİYLE KAPANMIŞTI


Babaeski ilçesine bağlı Alpullu Beldesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926 yılında kurdurduğu fabrikalardan biri olan Alpullu Şeker Fabrikası, son 4 yıldır üretim kapasitesi düşük olduğu gerekçesiyle kapandı. 1990’lı yıllarda yıllık 600 bin ton üretim yapılan tesisler, Trakyalı çiftçinin şeker pancarı üretimini bırakması nedeniyle 2014 yılından itibaren yapılan alımları işlenmek üzere diğer fabrikalara gönderdi. Üreticilerden alınan şeker pancarları, fabrikada üretim olmaması nedeniyle son 4 yıldır Susurluk ve Eskişehir’e gönderildi.


4 YIL BOYUNCA BAŞKA ŞEHİRLERE GÖNDERDİLER


Alpullu Şeker Fabrikası, yeni alınan makinelerle birlikte 4 yıl aradan sonra yeniden alımlara başladı. Bunun için fabrika bahçesinde açılış programı düzenlendi. Fabrikada yeterli üretim olmadığı için 4 yıldır kapalı olduğunu ifade eden Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Abdullah Kalenderoğlu, "Fabrikamız yeterli pancar üretmediği için son 4 yıldır üretimde değildi. Bu nedenle 4 sene çalışmadığından topladığımız pancarları 1 sene Susurluk’a, 3 sene de Eskişehir’e göndermek zorunda kaldık.


80 MİLYON LİRA ZARAR ETTİ


Çiftçilerimizin talepleri ve bölge milletvekillerimizin destekleriyle, değişen genel müdürümüzün bakış açısıyla çalışır hale getirmeye gayret ettik. 2016 yılında şeker şirketi olarak 80 milyon lira zarar ettik. Bunun 19 milyonu Alpullu Şeker Fabrikasına aitti. Genel Müdürümüz ’zarar etseniz bile çalışacaksınız’ dedi. Atatürk’ün kurduğu fabrika hepimizin. Biz bu fabrikanın çalışmasını istiyoruz. Buraya bu fabrikayı çalıştırmak için geldik, herkese çok teşekkür ederim. Alpullu Türkiye’de ilk şeker üreten fabrikadır. 11 ay gibi kısa bir sürede kurulmuş ve üretime geçmiştir. 1933 yılında 328 bin tonla dünya birinci olmuş bir fabrikadır" dedi.


'FABRİKA ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDA'


Açılış programına katılan CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, şeker fabrikasının özelleştirme kapsamında olduğunu söyledi. Atatürk’ün mirasının özelleştirilmemesi gerektiğini savunan Sındır, "Hani bir İzmir Marşı var. Ne diyoruz, İzmir’in dağlarında çiçekler açar, yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa. Adın yazılacak mücevher taşa. Aslında Mustafa Kemal’in adını öyle mücevher taşlara yazmaya gerek yok. Bu fabrikadan daha iyi mücevher olamaz, adı buraya yazıldı. Son 4 yıldır alım yapılamıyor, maalesef üretim yapılmıyor, 2008 yılı Kasım’ında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilmiş olan şekerin 25 fabrikasıyla birlikte 5 makine, 1 elektronik aygıt fabrikası, 1 tohum fabrikası ve şeker enstitüsü devroldu.
 

'KENDİ EMEĞİMİZİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÇOK DAHA UYGUNDUR'


Özelleşme Yüksek Kurulu’nun 21 Kasım 2016 aldığı kararla Türk Şeker’in özelleştirme işlemi 31 Aralık 2018 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor diye karar aldındı. Açıldığı için biz coşku içerisinde ama Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda demokrasi kılıcı gibi olan bu fabrika özelleştirilecek. Çok rica ediyorum, nişasta bazlı şeker gibi Amerika, Brezilya, Arjantin’in GDO’lı mısırını ithal ederek, yapılan üretimde şeker yerine kendi emeğimizin değerlendirilmesi çok daha doğrudur" diye konuştu.


 

'YENİ YILA 10 MİLYON LİRALIK YATIRIM HAZIR'


Ak Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ise 2018 yılında şeker fabrikasına 10 milyon liralık yatırım yapılacağını ifade ederek şunları söyledi:

"1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan fabrika, 11 ayda kurulmuştur. Hiçbir zaman hükümetler ve devletler üreticilerini yok etmek, üretimlerini sınırlamak gayesinde olamazlar. Ben pancar parasıyla okuyan bir kardeşinizim. Lise yıllarında herkes çay içerken, biz pancar toplardık. Oralardan gelen biri olarak fabrikanın yeniden çalışması için elimizden geleni yaptık. Türkiye’de şekerin üretimi açısından bir yol belirlenecektir. Bu ve diğer şeker fabrikaları 2000 yılında özelleştirme kapsamına alınmıştı. Allah’a şükür satılmamış, burada ortak bir bilinçle nasıl hayata geçirebiliriz ve devamlılığını sağlarız kısmında olmalıyız. Bu fabrikanın 91 yıl sonra yeniden üretime açılıyor olmasıdır. Alpullu şeker fabrikası için 2018 yılında 10 milyon 600 bin liralık yatırım bütçesi ayrıldı."


 

'RAKAMSAL DEĞERİ 100 MİLYON LİRA'Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi de Kırklareli’nde içinde olduğu bölgedeki 104 köyde 1175 çiftçinin 130 bin ton şeker pancarı ürettiğini kaydederek, "Bundan 12 ton şeker, 30 bin ton posa ve 6 bin ton da melas üretecek. Bunun rakamsal değeri 100 milyon liradır" ifadelerini kullandı.
 

ÜRETİME BAŞLANDI


Konuşmaların ardından programa katılan milletvekilleri ve Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, kurdele keserek üretimi başlattı. Yapılan duaların ardından bir de kurban kesildi. Üretime başlayan fabrikada traktörlerle gelen şeker pancarları yapılan kontrollerin ardından fabrikada işlenmeye başladı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Türk vekillerin maaş ve hakları Avrupa'yı solladı!