Atık kağıdı tuvalet kağıdına dönüştürüyor!

Kağıt sarfiyatının çok fazla olduğu işyerleri için tam bir nimet...

01 Şubat 2010, Pazartesi 14:18
A A
Atık kağıdı tuvalet kağıdına dönüştürüyor!

İşyerinde kağıt sarfiyatının çok fazla olduğunu düşünüyor ve bu ağaç katliamına 'dur' demek istiyorsanız bu cihaz tam size göre. Japon 'Oriental' firması tarafından geliştirilen 'White Goat' (Beyaz Keçi) adlı cihaz, atık ofis kağıtlarını bildiğiniz tuvalet kağıdına dönüştürüyor, hem de rulo halinde...

Bu işlem için öncelikle 40 adet atık beyaz kağıdı, öğütme bölümüne koyuyorsunuz. Kağıt burada şeritler halinde minik parçalara bölündükten sonra cihazın içindeki yolculuğuna başlıyor. Bu süreçte öğütülmüş kağıtlar önce suda çözülüyor, inceltiliyor, kurutuluyor ve son aşama olarak da rulo halinde tuvalet kağıdına dönüştürülüyor. Bu işlem yarım saat sürüyor.  

40 KAĞITTAN 1 RULO

Sıkı durun... 40 adet kağıttan 1 rulo tuvalet kağıdı çıkarmanın bedeli sadece 15 kuruş... Cihazın düzenli olarak kullanılması halinde yılda 60 sedir ağacının kurtarılacağı belirtiliyor...

Ne var ki, yazın piyasaya sürülmesi planlanan cihazın tek kusuru biraz pahalı ve 'iri' olması... Çevreci düşünce için büyük bir nimet sayılacak cihaz, 1.8 metre boya, 600 kilogram ağırlığa ve 100 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

POSTA İNTERNET

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer248","248","201002","248-4.jpg");SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.