Atık kağıtlardan truva atı

Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) öğrencileri Avrupa Birliği (AB) fonları tarafından finanse edilen 'Atıktan sanata' projeleri kapsamında üniversite ve liselerdeki geri dönüşüm kutularından topladıkları atıklar ile sanat çalışması yaptı

08 Haziran 2012, Cuma 21:50
A A
Atık kağıtlardan truva atı

 Atık kağıtlar ile yapılan truva atı, tellerden oluşan el ve akrep figürü ile plastik kapaklar kullanılarak yapılan Cem Karaca portresi büyük ilgi gördü.

CÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen proje için 20 kişiden oluşan bir ekip kurdu. Öğrenciler üniversite ve liselerdeki geri dönüşüm kutularından atık kağıt, pet şişe, kapak ve karton kutu topladı. Hurdacıları da dolaşan gençler buralardan eski tel temin etti. Öğrenciler elde ettikleri bu atıklar ile 2 ay içinde bazı çalışmalar yaptı. Toplanılan kartonlar ile dev bir truva atı, teller ile el ve akrep figürü, pet şişelerle dev bir su damacanası, plastik kapaklar ile de merhum sanatçı Cem Karaca’nın portresini yaptı. Öğrenciler yaptıkları çalışmaları kent merkezinde Kongre Müzesi bahçesinde sergiledi. Truva atını İnönü Bulvarı boyunca iterek Kongre Müzesi önüne getiren öğrenciler meraklı bakışların odağı oldu. Atıklardan oluşan çalışmalar meraklılardan büyük ilgi gördü. Yoldan geçenler atıklardan yapılan çalışmaları cep telefonları ile görüntüleyerek, önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Proje sorumlusu Ömer Şükrü Tütüncü, atık maddelerden heykeller oluşturduklerini belirterek, "Bunları da halkın dikkatini çekmekmesi için burada sergiliyoruz. Sivas’ta geri dönüşüm ile ilgili çok fazla bir proje yok. Özellikle sanatın işin içine girdiği bir proje çok fazla yok. O nedenle bu işide Sivas’ta yapmak istedik. Batıda bunun örnekleri çok var. Ancak biz Sivas’ta bu işi yaparak çok farklı bir boyuta taşımak istedik" dedi. Sergi 2 gün boyunca açık kalacak.

Hilal ÖZDEMİR/ SİVAS, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.