Avantajları ve dezavantajlarıyla mide balonu hakkında bilinmesi gerekenler

Avantajları ve dezavantajlarıyla mide balonu hakkında bilinmesi gerekenler

Son yıllarda mide balonu, obezite tedavisinde uygulanan etkili yöntemlerden. Teknik özellikle morbid obezlerde ameliyat risklerini düşürmek için de kullanılıyor. Peki mide balonu nedir, kimlere uygulanabilir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte cevabı...

18 Temmuz 2019, Perşembe 15:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son yıllarda obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatsız teknikler oldukça etkili sonuçlar doğuruyor. Bu yöntemlerden biri olan mide balonu tekniği de obezite sorunu olanların imdadına yetişiyor ancak uzmanlar belli konularda dikkatli olunması gerektiği hususuna dikkat çekiyor. Ameliyat gerektirmeyen mide balonu tekniği ortalama olarak 20-25 kilo vermeyi sağlıyor ancak balon çıkarıldıktan sonra eğer hastalar diyet uyumu konusunda istikrarlı davranmazsa verilen kiloların geri alınması kaçınılmaz oluyor.

Konu ile ilgili Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Fatih Kar önemli bilgiler aktardı. Kar, "İntra Gastrik Balon yani halk arasındaki adıyla mide balonu, obezite tedavisine uygulanan etkili yöntemlerdendir. Hastanede yatmayı gerektirmez, ortalama olarak 10-25 kilo kaybı sağlayabilir. Ancak balon tedavisi kalıcı değildir. Takıldıktan 6 ay-1 yıl sonra çıkarılması gerekir. Bir kısım hasta balon çıkarıldıktan sonra verdiği kiloları geri alabilir” dedi.

MİDE BALONU NASIL TAKILIYOR?

Tekniğin uygulanma şekli ve inceliklerine değinen Fatih Kar, "Teknik, endoskopik olarak uygulanıyor.. Yani herhangi bir ameliyat söz konusu değil. İşlem süresi ortalama 15 dakikadır. İntra Gastrik Balon uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında veya genel anestezi altında uygulanabilir. Genellikle uyanık olarak uygulanan balon, anestezi altında çıkarılmalı. İşlem sonrasında hastalar eve gidebilir” şeklinde konuştu.

OBEZİTE AMELİYATI ÖNCESİ RİSKİ DÜŞÜRMEK İÇİN İDEAL BİR YÖNTEM

Mide Balonu tekniğinin özellikle ameliyat riski bulunan hastaların riskini düşürmek için iyi bir alternatif olduğuna değinen Op.Dr. Kar, "Morbid obezite nedeniyle ameliyat planlanan ancak ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-25 kilo kadar verdirmek ve riski düşürmek amacıyla bu tekniği uygulamak avantaj sağlıyor. Öte yandan obez olmasına karşın ameliyat için koşul olan vücut kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması veya vücut kitle indeksinin 35 kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması koşulunu taşımayan kişiler için de mide balonu tekniği uygulanmasını uygun buluyoruz.

Ayrıca yüksek kilosu olup diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulanabilir. Mide hastalıkları olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara ve gebelere mide balonu yöntemi uygulanmaz. Teknik uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın ağrısı ve spazm olur, bu durum genellikle ileriki günlerde kaybolur. Çok düşük olasılıkla da olsa balonun kendiliğinden sönerek bağırsak tıkanıklığı yapması, mide ülseri yapması gibi riskleri var" ifadelerini kullandı.

HAVALI BALON MU, SIVILI BALON MU?

Balon seçeneklerine de değinen Kar sözlerine şözlerini söyle noktaladı: "Temel olarak aynı mekanizma ile kilo kaybı sağlayan balonlardan havalı balon daha az şikayet oluşturur. Sıvılı balonun ağırlığına bağlı olarak özellikle ilk günlerde karın ağrısı şikayetleri daha sık karşılaşılır. Havalı balon 500 ila 900 ml arasında değişen oranlarda hava ile şişirilirken sıvılı balon hacim olarak daha küçüktür. Bu balonların iş hacimleri takip sürecinde kilo verme durumuna göre artırılıp azaltılabildiği ayarlanabilir balonlarda mevcuttur."

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (26 Eylül 2021)