Avengers: Infinity War’u anlama kılavuzu

Marvel evreniyle yatıp kalkmıyor olabilirsiniz ancak tüm dünya gibi siz de büyük ihtimalle Infinity War’ı (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı) izleyeceksiniz. GQ perdeye boş gözlerle bakmamanız için öncesinde izlemeniz gereken filmleri sıraladı..

06 Mayıs 2018, Pazar 10:14 Son Güncelleme:
A A

"CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER (2011)Süper kahraman üçlemelerinin tartışmasız en iyilerinden biri olan Captain America üçlemesinin ilk film ve MCU'nun temel taşlarından biri olan Steve Rogers'ı ilk görüşümüz. II. Dünya Savaşı sırasında orduya katılan ve "Süper Asker" projesi için seçilen Steve Rogers'ın ve onun Captain America'ya dönüşümünü anlatan filmi izlemek için bir sebep de Captain’ın da Avengers serisi için Iron Man’dan aşağı kalır olmaması.

BLACK PANTHER (2018)Marvel’ın Infinity War’dan önceki son harikası, bambaşka bir evren ve unutulmaz bir karakter daha. Aileye en son katılan olmasına rağmen Infinity War’a göbekten giriş yaptığı için Black Panther’siz bir izleme listesi yapmayın diyoruz.

CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER (2014)Üçlemenin ve evrenin en iyi filmlerinde biri olan Captain America: The Winter Soldier bir hayli mükemmel hikayesi ve harika oyunculuklarıyla kesinlikle izlenmeyi hak ediyor. Ne demiştik? Önem konusunda Iron Man neyse, Captain da öyle.

THE AVENGERS (2012)MCU için bir devrin başlangıcı olan The Avengers şu ana kadar gördüğümüz kahramanları bir araya getiriyor. Zaten süper kahramanları yan yana savaşırken görmek için delirdiğimiz şu çağda, Infinity War’un ilk adımı olan The Avengers’ı bilmek de şart.

AVENGERS: AGE OF ULTRON (2015)Avengers serisinin ikinci filminde Tony Stark ve Bruce Banner'ın çalışmaları sonuncunda “beklenmedik bir şey başlarına gelince Avengers dünyayı bir kez daha güçlü bir tehditten korumak zorunda kalıyorlar. Bu film ayrıca MCU'nun ilerleyen filmlerinde karşımıza çıkacak bazı karakterleri ilk kez tanıttığı için mutlaka listenize ekleyin.

DOCTOR STRANGE (2016)Evrene yeni bir karakter, Benedict Cumberbatch ve süper güçlü taşlar. Kesinlikle gerekli ve önemli bir seyir sizi bekliyor.

GUARDIANS OF THE GALAXY (2014)Galaksiler arası bir kaç kanun kaçağının galaksiyi korumak için birleştikleri film (tüm bağlamın dışında, bu fikir bile çekici değil mi?). Guardians of the Galaxy serisinin başlangıcı oluyor. Ayrıca komik de. Elimizde komik süper kahramanlarımız var ve Infinity War'u daha iyi kavramamızı sağlayacak şeyler yaşıyorlar. İzlemek için yeterli sebepler.

GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2 (2017)İlk filmi izledikten sonra muhtemelen zaten kendinizi devam filmini oynatırken bulacaksınız. Galaksi gardiyanlarımız henüz Avengers serisinin odağı olmadılar, olacak gibi de görünmüyorlar fakat özellikle Infinity War’da bazı küçük dokunuşları onları kritik bir noktaya taşıyor.

IRON MAN 2 (2010)Iron Man üçlemesinin ikinci film olan Iron Man 2, Tony Stark'ın ve Iron Man'ın hikayesini devam ettiriyor. Dediğimiz gibi Avengers söz konusu olunca Iron Man’i yakından tanımak icap ediyor, izleyin ve izlettirin.

IRON MAN 3 (2013)Iron Man üçlemesinin son ve belki de en iyi filmi. Sözün özü Tony, zirvede bırakıyor.

IRON MAN (2008)Marvel Cinematic Universe, kısaca MCU’nun ilk filmi olan Iron Man, Avengers filmlerinin de baş karakteri Tony Stark'ın hikayesinin başını ve Iron Man'in doğuşunu anlatıyor. Bir nevi Infinity War'ın gerçekleştiği filmin kapılarını açan ilk Iron Man filmi kaçırılmayacaklardan.

SPIDER-MAN: HOMECOMING (2017)Marvel’ın yıllardır en çok yatırım yaptığı karakterinin belki de en son ve en iyi filmi. İkincisinin yolda olduğu da duyurulan film, hem çocukluğumuz çizgi filmiyle geçen Spider-Man özlemimizi gidermiş hem de bize Tom Holland’ı kazandırmıştı. Çok eğleneceksiniz.

THE INCREDIBLE HULK (2008)MCU'nun ikinci filmi olan The Incredible Hulk’ı izlemeseniz de olur. Filmde Bruce Banner, Edward Norton tarafında canlandırırken, Avengers serisinde karakter Mark Ruffalo’ya emanet. Filmi bilmemek Infinity War’u sorunsuzca izlemenize engel değil ama Hulk'un hikayesini merak ediyorsanız, neden izlemeyesiniz ki?

THOR (2011)Thor üçlemesinin ilk filmi olan Thor, Asgard’ın prensi olan Thor'un dünyaya gelişi ve dünyada başına gelenleri anlatıyor. MCU'nun diğer filmlerinde de karşımıza çıkacak olan Thor ve Loki karakterlerini ilk kez karşımıza çıkarıyor. Bu iki karakter de Avengers serisinin gediklilerinden, bizden söylemesi.

THOR: RAGNAROK (2017)Thor filmlerinin önemi küçümsenemez, Infinity War için de bu geçerli. Hikayeyi açan ve ilerledikçe de anlamı büyüyen bir karakterden bahsediyoruz, üstelik Chris Hemsworth’ü, Tom Hiddleston’u, Cate Blanchett’i izliyoruz.

THOR: THE DARK WORLD (2013)Thor üçlemesinin en iyi filmi diyemeyiz. Ancak elbette Thor'un karakter yolculuğu açısından önemli bir yeri var diyebiliriz. İlk Hulk filmi kadar karamsar olmamakla birlikte, izlemeseniz de olur.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bu hafta vizyona giren 8 film