Avokado çekirdeği nasıl filizlendirilir?

Son 6 yıldır birçok kişinin hayatında önemli bir besin kaynağı olan avokado tam bir sağlık deposu. Peki, sürekli marketten alınan avokadoyu evde yetiştirmek mümkün mü? Çekirdeklerini çöpe atmak yerine birkaç yöntemle filizlendirebilirsiniz. Avokado çekirdeği nasıl filizlendirilir merak mı ediyorsunuz? Avokado çekirdeğini filizlendirme yöntemleri haberimizde.

19 Kasım 2020, Perşembe 13:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avokado tüketmeyi seviyorsanız evde kendi avokadonuzu yetiştirebilirsiniz. Avokado çekirdeği nasıl filizlendirilir merak mı ediyorsunuz? Avokado çekirdeğini filizlendirme yöntemleri haberimizde.

Avokado çekirdeği nasıl filizlendirilir?


Çekirdeğini temizleyin

Çekirdeğini temizleyin

Meyvesinden iyice arınan avokado çekirdeğinin kahverengi derisine zarar vermeme özen gösterin.


Birkaç yerden delin

Birkaç yerden delin

Avokadonun alt ve üst kısımlarını bilmeniz çekirdekteki kök kısımlarını tespit etmeniz açısından oldukça önemli. Genellikle daha sivri olan kısmı üst, düz olan kısmı ise alt kısmı oluyor. Tohumu filizlendirebilmek için avokadonun düz olan kısmını suya batırın. Batırmadan önce alt kısımda kürdan ile birkaç delik açmanız faydalı olacak.


Çekirdeği sulandırın

Çekirdeği sulandırın

Avokadonun alt kısmını deldikten sonra alt kısmı tamamen suya değecek biçimde su dolu bir kabın içinde batırın. Bu işlem sırasında kürdanların aşağı gösterecek bir biçimde hafif eğimli olmasına dikkat etmelisiniz.


Filizlenmesini bekleyin

Filizlenmesini bekleyin

Diğer uygulamaları yaptıktan sonra ortalama 3 ile 6 haft arasında filizlenme işlemi gerçekleşecektir. Bu sürenin sonunda saplar uzamaya ve alt kısımda da kökler büyümeye başlayacak. Bu süreçte 12-15 cm olan sapların yapraklarını koparmanız gerekli. Bu işlemden sonraki birkaç haftalık süre içinde kökler daha çok büyüyecek ve yapraklar çoğalacak.


Filizleri budayın

Filizleri budayın

Filizler 15-17 santime ulaşınca yeni filizlerin oluşumu için bu filizleri budamanız gerekiyor.


Tohumları ekin

Tohumları ekin

20-25 cm genişliğinde olan bir çiçek saksısını tepe kısmında birkaç santimlik boşluk kalana kadar doldurun. Sonrasında bu toprağın ortasına bir boşluk açın ve buraya avokado çekirdeklerini, kök kısmı aşağıda kalacak biçimde ekin. Toprağı nemini yitirmeyecek şekilde belirli aralıklar ile sulayın. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bahçeyi zararlı canlılardan koruyan 7 bitki türü