Avrupa'da okumak isteyenlere müjde!

Avrupa'da okumak isteyenlere müjde!

Avrupa Birliği, öğrencilerin ve bilim insanlarının Avrupa'ya gidişlerini kolaylaştıracak bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarının, vize başvurularına daha hızlı yanıt verilmesini de öngördüğü açıklandı

27 Mart 2013, Çarşamba 13:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avrupa Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, beyin göçünü hedefleyen yasa tasarısını Brüksel'de kamuoyuna tanıttı. Malmström, “Misafir olarak oturum almak için bürokratik engeller çok ağır” dedi. AB Komiseri Malmström, daha esnek seyahat ve oturum kurallarının tüm dünyadan daha fazla genç yeteneği çekebileceğini kaydetti.

AMAÇ NİTELİKLİ ELEMAN AÇIĞINI KAPATMAK

Nüfusu giderek yaşlanan Avrupa Birliği ülkelerinin, nitelikli eleman açığını gidermek amacıyla AB üyesi dışındaki ülkelere yöneldiği belirtildi. Daha önce ‘Mavi Kart’ gibi bir dizi kolaylaştırıcı uygulamayı hayata geçiren AB, şimdi de öğrenci ve bilim insanlarına Avrupa'yı daha cazip hale getirecek bir yasa tasarısı hazırladı.

Yeni yasa tasarısında, gelecekte ziyaretçiye oturum izni verilip verilmeyeceğine en fazla 60 gün içerisinde karar verilmesi öngörüldü. Öğrencilere de eğitimlerini finanse edebilmeleri için haftada en az 20 saat çalışma izni verilmesi planlandı. Eğitim ya da araştırma projeleri sona eren bilim insanı ve öğrencilerin iş fırsatlarını değerlendirebilmeleri için 12 ay daha Avrupa'da kalmalarına izin verilmesi de yasa tasarısı kapsamında yer alıyor. Ayrıca bilim insanlarının aileleriyle birlikte başka bir AB üyesi ülkeye taşınmasının kolaylaştırılması da planlanan kolaylıklar arasında. Yasa tasarısı çocuk bakıcısı olarak Avrupa Birliği ülkelerine gelen gençleri ve ücretli stajyerleri de kapsıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu üyesi Malmström'ün sözcüsü de AB'nin gerekli iş gücünü şimdiye kadar Avrupa'ya çekmeyi başaramadığını açıkladı. Diğer ülkelerin vasıflı elemanları çekme konusunda daha başarılı olduğunu kaydeden sözcü, “AB'nin imajını uluslararası bir mükemmeliyet merkezi olarak iyileştirmek kendi çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

AB'ye yılda 220 bin öğrenci, bilim insanı ve stajyer geldiği, yeni yasa tasarısının yürürlüğe girebilmesi için AB hükümetleri ve Avrupa Parlamentosu'nun kararının beklendiği açıklandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın en güzel 10 tren istasyonu