Avrupalı yaşlıların sofralarına Türkiye'den katkı geliyor!

Yaşlılara özel, sağlıklı beslenme çözümleri geliştirmek üzere, Fransız Ulusal Gıda Araştırmaları Enstitüsü liderliğinde 10 farklı ülkede yapılacak projeye Türkiye'den Aileden Biri Bakımevi ve Evde Bakım Merkezi destek veriyor. 4 yıl sürecek projenin finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanacak.

02 Nisan 2015, Perşembe 17:47
A A
Avrupalı yaşlıların sofralarına Türkiye'den katkı geliyor!

Avrupa nüfusunun hızla yaşlanması beraberinde başka sorunları da gündeme getiriyor. Araştırmalar, nüfusun önemli bölümünün ileri yaşlarda yetersiz beslenmeden dolayı güç kaybına uğradığını ve bakıma muhtaç hale geldiğini gösteriyor.

Marketlerde satılan birçok gıda ürününün ambalajlarının yaşlıların kullanımına uygun olmaması, ısırma ve çiğneme gücündeki azalmadan dolayı yaşlıların seçici davranmaları ve tükettikleri gıdalardan ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri alamamaları, yetersiz beslenmenin sebepleri olarak sayılıyor.

Bu ciddi soruna çözüm üretmek amacıyla, Fransız Ulusal Gıda Araştırmaları Enstitüsü’nün liderliğinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 10 farklı ülkeden toplam 26 katılımcı birlikte çalışmaya karar verdi. 4 yıl sürecek projenin finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanacak.

Yaşlılık döneminde sağlıklı ve dengeli beslenme şart

Diyetisyen Abdullah Memişoğlu, yaşlılık döneminde yaşam biçimi değişimi, fiziksel değişikler ve çeşitli yaşlılığa bağlı hastalıklar nedeniyle kişilerin besin tüketimi olumsuz etkilendiğini ve bu durumun erken, sağlıksız yaşlanmaya ve sık sık hastalanmalara yol açtığını belirtiyor. Diyetisyen Abdullah Memişoğlu’na göre yaşlılık döneminde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve daha sağlıklı bir yaşlanma ancak sağlıklı ve dengeli beslenme ile mümkün.

Anketlerle yaşlıların yemek tercihleri araştırılacak

Türkiye'den Aileden Biri Bakımevi ve Evde Bakım Merkezi’nin katıldığı projeyi, şirket kurucu ortağı Ferhat Şayeste anlatıyor: “Proje kapsamında tüm ülkelerde evde, huzurevinde veya bakımevinde bulunan yaşlılarla anket yapılarak, her ülke özelinde, o ülkenin yaşlılarının yemek tercihleri araştırılacak ve ihtiyaçları belirlenecek.

Anketlerden elde edilecek bulgularla, yaşlıların hem keyifle hem de kolaylıkla tüketebileceği meyve ve sebze bazlı gıdalar geliştirilecek. Meyve ve sebzelere öncelik verilmesinin sebebi hem yaşlılar tarafından meyve ve sebze tüketiminin tercih edilmesi hem de geliştirilecek gıdaların vitamin ve mineraller açısından zengin olmaları…”

AİLEDEN BİRİ BAKIMEVİ HAKKINDA


Aileden Biri Bakımevi, 2005 yılından bu yana evde sağlık ve bakım hizmetleri sunan ve bu alanda Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan ilk şirketlerden biri olan Aileden Biri Evde Bakım Merkezi’nin ekibi tarafından kuruldu.

Açılışından günümüze binlerce aileye kendi sıcak ortamlarında, evlerinde, hizmet veren Aileden Biri ekibi, Florya’da bulunan tesiste sağlık ve bakım hizmetlerine ilaveten konaklama ve sosyalleşme imkanlarına ihtiyaç duyan kişiler için kendi sıcak ortamını sunuyor.

Ailelerin kolayca ulaşabilecekleri lokasyonlarda yer alan özel tasarlanmış binalarda, “aileden biri” özeniyle çalışan uzman personel ile misafirlerinin fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı hedefleyen Aileden Biri ekibi, misafirlerine “sürekli konaklama ve gündüzlü bakım” hizmeti veriyor.
 

Sıradaki haber yükleniyor...