Avustralya'daki yangında 3 milyar hayvan öldü ya da yaralandı

Geçtiğimiz yıl eylül ayında başlayan ve aylarca kontrol altına alınamayan Avustralya'daki orman yangınlarında 3 milyar hayvanın öldüğü ya da yaralandığı açıkladı. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya'daki orman yangının modern tarihin en kötü felaketi olarak adlandırıyor. Yangında memeliler, sürüngenler, kuşlar ve kurbağalar yanarak ya da habitatlarının yok olması nedeniyle öldü.

28 Temmuz 2020, Salı 12:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ocak ayında bilim insanları Yeni Güney Galler ve Victoria'da 1.25 milyar hayvanın öldürüldüğünü tahmin etmişlerdi. Ancak yeni tahminler daha geniş bir alanı kapsıyor. Eylül ayından şubat ayına kadar yaklaşık 11.46 milyon hektar alan yandı. Yani İngiltere büyüklüğünde bir alan yok oldu.


Avustralya'daki üniversitelerden 10 bilim insanın yaptığı araştırma, 3 milyar hayvanın zarar görmesinin 'anlaşılması zor bir sayı' olarak nitelendiriyor. Araştırmacılardan Prof Chris Dickman, henüz kesin bir ölü sayısı ifade edemediklerini ancak hayvanların alevlerden kaçma ve hayatta kalma şansının fazla olmadığını belirtti.


Zarar gören veya ölen hayvanların sayısına omurgasızlar, kaplumbağalar, balıklar ve bazı gruplar dahil edilmedi.

Avustralya hükümeti şubat ayında orman yangınlarının habitatlarını harap ettikten sonra yaşamlarına devam etmek için 'acil müdahale' gereken 113 canlı türü olduğunu bildirmişti.

Avustralya'daki felaketin en büyük nedeninin iklim değişimi nedeniyle yaşanan aşırı sıcaklar olduğu düşünülüyor. Bilim insanları yalnızca yangının dumanından 445 kişinin öldüğünü açıkladı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Greta Thunberg kazandığı ödülü bağışladı