Avusturya Başbakanı Kurz: Türk partilerine burada seçim kampanyası yaptırmayacağız

Avusturya Başbakanı Kurz: Türk partilerine burada seçim kampanyası yaptırmayacağız

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Türkiye'deki erken seçim için Avusturya'da yapılacak kampanyalara izin verilmeyeceğini söyledi

20 Nisan 2018, Cuma 13:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Türkiye karşıtı açıklamalarıyla bilinen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Türkiye'de 24 Haziran'da gerçekleşecek erken seçimle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasını istemediğini sık sık dile getiren Kurz, ORF radyosuna konuştu.


'TÜM TÜRK PARTİLERİNE YASAK'


Kurz, “Erdoğan’ın önderliğindeki Türkiye, Avrupa’daki Türk kökenli toplulukları yıllardır kendi çıkarına kullanıyor. Avusturya’daki Türk seçim kampanyaları istenmiyor ve biz bunlara daha fazla izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı. Kurz, Avusturya’nın bütün Türk siyasi partilerinin seçim kampanyası etkinliklerine engel olacağını da söyledi.
 

GEÇEN YIL DA BENZER BİR OLAY OLMUŞTU


Avusturya’da geçen yıl da benzer bir olay yaşanmıştı. Dönemin Sosyal Demokrat Şansölyesi, Türk bakanların seçim kampanyası yapmasına izin vermemiş ve Avusturya’da bir yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasa kapsamında, Viyana hükümetine yabancı ülkelerin siyasi buluşmalarına müdahale etmesinin önü açılmıştı.
 

ANKARA İLE AB ARASINDA DİPLOMATİK KRİZ YAŞANMIŞTI


Türkiye’de yapılan referandum öncesinde Türk bakanlar, Almanya ve Hollanda’ya gitmiş fakat bu toplantılar iptal edilmişti. Bu gelişme Ankara ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında diplomatik krize sebep olmuştu.

Avusturya’da yaklaşık 350 bin - 500 bin arasında Türk yaşarken Almanya’da 5 millyon ve Fransa’da da 1 milyon Türk ikamet ediyor. Hollanda ve İngiltere’de de yaklaşık 500 bin Türk’ün yaşadığı tahmin ediliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Aşı olmayanlar okula alınmayacak! Dikkat çeken karar