Avusturya, bazı alanlarda zorunlu maske kullanımı kuralını kaldırdı

Avusturya, bazı alanlarda zorunlu maske kullanımı kuralını kaldırdı

Corona virüs ile mücadelede yeni normalleşme adımları atılmaya devam ediyor. Avusturya aldığı son karar ile bazı alanlar hariç maske kullanımı zorunluluğunu kaldırdı.

16 Haziran 2020, Salı 13:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avusturya’da corona virüs (Covid -19) salgınında normalleşme aşamaları devam ediyor. Salgına yakalanan hastaların iyileşme sayılarındaki artışla birlikte Avusturya Hükümeti de normalleşme adımlarını hızlandırdı. Dün itibariyle ülkede zorunlu maske kullanımı kaldırılırken, bu uygulamayla sağlık kuruluşları, eczaneler, taksiler ve toplu taşıma alanlarını kapsamıyor.

Başkent Viyana’da Taksi şirketi bulunan Türk gurbetçi Cengiz Akbudak, hükümetin almış olduğu yeni kararı şu sözlerle değerlendirdi:

Corona virüs krizini en rahat atlatan ülkelerden birinde yaşıyoruz. O yüzden de şu an alınan tüm kararlar ve uygulamalarla normal hayata geri dönüyoruz. Maskenin kalkması bizleri tabi çok sevindirdi. Gerçekten zorlanıyordu insanlarımız. Belirli yerlerde hala maske takma zorunluluğu var. Bunlardan biri de taksiler. O yüzden takside öncelikle taksi şoförleri maskelerini mecbur takmaları gerekiyor ve müşteriye de maske takmasını hatırlatmak sorumluluğu da taksi şoförlerinde. Zaten uzun zaman korona ile yaşadık ve yavaşa yavaş hafifliyoruz. Ama son kalan aşamada da dikkatimizi elden bırakmayalım.

"Maskesiz hayat daha güzel"

Viyana’da işçi olarak çalışan Ömer Durgun ise maske ile çalışmanın zorluğuna dikkat çekerek, "Maskeli hayat çok zor, çekilmez ama maskesiz hayat daha güzel. Bugüne kadar maskeli çalıştık, bugünden itibaren de maskesiz çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avusturya Sağlık Bakanlığının paylaştığı son verilere göre; 527 bin 670 kişiye test yapıldığı, toplam 17 bin 39 olan hasta sayısından 16 bin 66 kişinin iyileştiği, 678 kişinin ise hayatını kaybettiği, hastanede yatan 79 kişi, yoğun bakımda tedavisi devam eden 15 kişinin bulunduğu belirtildi.

DHA


İlgili Haberler


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beyaz Saray'dan flaş S-400 açıklaması