Ayakkabı tercihi niçin önemli?

Ayakkabı tercihi niçin önemli?

Gün boyunca üzerinde durduğunuz ayakların, geceleri sizden 'hesap sormasını' istemiyorsanız uzman uyarılarına kulak verin

14 Nisan 2016, Perşembe 14:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birçok insan özellikle gece yatağa girdiğinde ayak ağrısı ve sızısından uykularından oluyor. Şairin dediği gibi, 'Sokak sokak dolaştırılan' ayaklar, gün gelince hesap soruyor.  

Gün içinde de fazla yürümeyi ve ayakta durmayı engelleyen ayak ağrılarının  bakımsızlıktan ve yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklandığını belirten Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ali Cımbız ise hem bakıma, özellikle de ayak sağlığını bozan ayakkabı tercihlerine dikkat çekiyor.

VÜCUDU AYAKTA TUTAN TEK DENGE MEKANİZMASI

Ayakların sadece konusu açıldığında akla gelen bir organ olmaması gerektiğini söyleyen Dr. Cımbız, ayakların tüm vücudu gün boyu ayakta tutan tek denge mekanizması olduğunu hatırlatıyor. 

Sağlıklı bir beden için ayakların çok iyi korunması gerekiyor ancak Prof. Cımbız, insanların ellerine baktıkları kadar ayaklarına bakmadıklarını ifade ediyor:

BİLİNÇSİZLİK YÜZÜNDEN ÇOK SAYIDA İNSANIN AYAKLARI KESİLİYOR

“Dünyada şu an düzgün ayak bakımı yapmadığı için diyabet nedeniyle, yüz binlerce insanın ayakları kesiliyor. Bunun beraberinde yeterince ayak sağlığına dikkat etmediği için yürüyüşü bozulan, bel ağrısı çeken, diz ağrısı çeken insanlar var. Bu nedenle ayak bakımı ve ayağa bakılacak hassasiyet çok önemlidir."

Giyilen ayakkabı ve çorap ile ayaklara uygulanan bilinçsiz yöntemlerin çok ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini belirten Cımbız, "Başta ayaklarımızın su toplaması olmak üzere, nasır, mantar, ayak kokusu, ayak ağrısı, ayak şişmesi, kesikler ve yaralanmalar gibi pek çok problem ayak sağlığımızı tehdit ediyor. Bunların önüne geçmek ve ilerlemesini engellemek için her gün düzenli olarak ayaklarımızı kontrol etmeli ve gerekirse günlük bakım yapmalıyız" diyor.

AYAKKABININ ŞIKLIĞINDAN ÇOK RAHATLIĞINA BAKIN

Ayakkabı seçerken elbiseye yakışmasından çok rahatlığına bakılması gerektiğini söyleyen Cımbız, “Giyeceğiniz ayakkabı ayak arklarını, iç kısmını, arkadaki aşil tendonu sıkmayan ve yerdeki stresleri alan bir ayakkabı olmalıdır. Bunun dışında üzerindeki yükü absorbe etmek için ayakkabının tabanının esnek olması gerekiyor. Kadınların giydiği beş santim, on santim topuklu ayakkabılar vücuda yük bindirmektedir ve çeşitli ayak sorunlarına davetiye çıkartmaktadır" uyarısında bulunuyor.

AYAKKABILARINIZI DA DİNLENDİRİN

Ayak sağlığını korumak için tavsiyelerde bulunan Dr. Cımbız, “Ayakkabı ayağınızı terletmemeli. Yazın giyilecek ayakkabıyı yazın, kışın giyilecek ayakkabıyı kışın giyin. Özellikle erkekler her zaman aynı ayakkabıyı giymemeli. Ayakkabının da dinlendirilmesi gerekiyor. Bunun dışında ayak sağlığı için düzenli tırnak kesimi ve ayağın kurutulması da çok önemli" diyor.

İHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Kırmızı kod'lu alanda hasta yaşı 30'lara indi