Ayaklarımızın sağlığımız hakkında söylediği 8 şey (Refleksoloji nedir?)

Günlük hayatta en çok yıpranan ve yorulan organların başında ayaklar gelir. Peki, ayak sağlığı konusunda nelere dikkat etmeliyiz? Klinik Refleksolog & Psikolog Ömer Yalçın, ayaklarımızın bize sağlığımız hakkında sandığımızdan çok daha fazla bilgi verebileceğinin altını çizdi ve konuyla ilgili çok önemli bilgiler paylaştı.

21 Mayıs 2018, Pazartesi 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Refleksoloji nedir?

Refleksoloji nedir?

Vitamin eksiklikleri, troid sorunları, susuzluk, bağırsak problemleri… Ayaklarınız size sağlığınız hakkında tahmin ettiğinizden çok daha fazla bilgi verebilir. 5000 yıllık bir bilim olan “refleksoloji” el ve ayaklarımızda son bulan sinir ve damarların beyin ile ilişkili olduğu temeline dayanır. Bir ayakta yedi binin üzerinde sinir vardır. Her organın, bezin ve vücudun bölümlerinin ayakta ve ellerde “refleks noktası” olarak adlandırılan bölümleri mevcuttur. Bu bilimden faydalanarak ayaklarımızın sağlığımızla ilgili bize işaret etmeye çalıştıklarına şöyle bir göz atalım… 


Şişkin ve ağrıyan baş parmak

Şişkin ve ağrıyan baş parmak

Sürekli ağrıyan, şişmiş, kırmızı ve sıcak başparmak gut rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Bu şikayetlerle doktora başvuran kişiler sonrasında gut olduklarını öğrenebilirler. Gut, kandaki ürik asidin yüksek seviyelere çıkması sonucu meydana gelir. Gut genellikle aşırı et tüketimi ile ilişkilendirilmiş olsa da on vakadan birisinde beslenme sonucu ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. 

Kuru ve çatlak cilt

Kuru ve çatlak cilt

Ayaklarınızın üstünü, özellikle de parmak aralarınızın kuru ve pul pul olduğunu fark ederseniz bu bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bir cilt doktoruna gitmeniz sizin için en doğru hareket olacaktır. 

Ayak ortasında sertlik ve ağrı

Ayak ortasında sertlik ve ağrı

Özellikle sol ayağımızın içindeki ağrı ve sertlik, kabızlık gibi bazı problemlerin varlığına işaret ediyor olabilir. Bu bölgeye günde beş dakika krem ya da yağ ile yapılacak masaj sorunun ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Bu masaj, özellikle bebeklerde oldukça etkilidir.

Kokan ayaklar

Kokan ayaklar

Ayakların kötü kokması illaki bir sorun olduğuna dair bir işaret değildir. Bu durum sadece hijyenik bir problemin sonucu olabilir. Böyle bir şikayetiniz varsa düzenli olarak ayaklarınızı yıkamanız, pamuklu çorap giymeniz ve terlemeye yatkın ayaklarınız varsa yanınızda yedek çorap bulundurmanız gerekir. Bir başka ipucu ise aynı çorapları ikinci gün giymemeniz olacaktır. Ayak bakımı hem kendimiz için hem de bu gibi durumlarda çevremizdekiler için önemlidir. 

Yürüme zorluğu

Yürüme zorluğu

Ayaklarımızın üzerine basmakta zorlanıyorsak bu bize birtakım rahatsızlıkların işaretini veriyor olabilir. Düşük kalsiyum emilimi, tanı konulmamış bir kırık, ödem bunların başında gelmektedir. Bu sebeple durumu geciktirmeden bir doktora başvurmak en doğru hareket olacaktır. 

Açıklanamayan uyuşukluk

Açıklanamayan uyuşukluk

Ayaklarınız ve bacaklarınızda uyuşukluk hissediyorsanız bunun birtakım nedenleri olabilir. Bu durum çok uzun süre oturma sonucu oluşabileceği gibi fibromiyalji, MS, bel fıtığı gibi birtakım ciddi sinir hasarlarının sonucu da olabilir. Bu sebeple bu gibi durumlarla karşılaştığınızda derhal doktorunuza başvurmanız en doğru hareket tarzı olacaktır. 

Sık kasılmalar

Sık kasılmalar

Bu durum aşırı yorma ve fizyolojik nedenlerle oluşmadıysa sık sık kramp girmesi, susuzluk veya bir dizi vitamin ve mineral eksiklerinden kaynaklanıyor olabilir. Potasyum, kalsiyum, kandaki sodyum seviyesinin azlığı gibi nedenler sizi kas spazmlarına daha eğilimli hale getirecektir. 

Soğuk ayak

Soğuk ayak

Hipotiroidi veya hipertiroidi ayaklarımız da dahil olmak üzere bir dizi yolla vücudumuzu etkileyebilir. Ayaklarınız her zaman soğuk mudur? Bu, işaretlerden bir tanesi olabilir. Bunu yanında, kuru cilt ve saç, yorgunluk ve açıklanamayan kilo alımı problemleriniz varsa doktora gözükmenizde fayda olacaktır. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kombu çayı nedir, nasıl yapılır? Kombu çayı nelere iyi gelir, zayıflatır mı?