Aybüke Albere: Çocukken dansöz olmak istiyordum

İzmir’de daha küçücük bir kızken müzik yapmayı kafasına koydu. Hep çalıştı ama çabaları yetmedi. Bir gün ağlayarak en yakın arkadaşı Edis’i aradı, yardım istedi. Şansını bir de İstanbul’da deneyecekti. Aybüke Albere, nihayet ilk single’ı ‘Ne Diyorsan’la huzurlarınızda

12 Ocak 2019, Cumartesi 11:20
A A

Aybüke Albere Hürriyet'ten Hakan Gence'ye konuştu. İşte o röportaj...


'Ne Diyorsan’ şarkınızda hem Edis’le düet yapıyorsunuz hem de klibinizde oynuyor. Tanışıklığınız nereye dayanıyor?


- İzmir küçük bir yer. Hepimiz neredeyse birbirimizi tanırız. Edis’le mahalle arkadaşıyız. Hatırlıyorum, bir gün İzmir Alsancak’ta oturuyorduk. Karşılıklı yapmak istediklerimizi, kimlerle çalışmak istediklerimizi sıralamıştık. Ağzımızdan çıkanlar sihir gibi bir bir oldu. Zaten birbirimize de destek olacaktık, sözümüz vardı.Nasıl bir söz vermiştiniz?


- Önce ben başarmış olsaydım onun elinden tutacaktım. O başardı, beni tuttu, çekti ve götürdü. 


Her şey bu kadar kolay mı oldu?


- Offff! Öyle zorluklar yaşadık ki! Öyle saçımı ata ata İzmir’den geliyor ve bir single çıkarıyorum durumu yok. İkimiz de epey kabuk değiştirdik.


Neler yaşadınız? 


- İzmir’de herkes sessiz, sakin... Biz de evin tatlı çocukları olarak çok naif büyütüldük. Ama İstanbul’a bir geldik, kurtlar sofrası denen şey gerçekmiş. 


İstanbul’a birlikte mi geldiniz?


- 19 yaşımda bir süre Murat Boz’a vokal yaptım. İstanbul’a gelip giderdim. Sonra çeşitli mekânlarda çalıştım. Ama bir türlü olmuyor, işler yolunda gitmiyordu. Bir gün dayanamadım, ağlaya ağlaya Edis’i aradım, “Ben öleceğim! Bu işi yapmak istiyorum ama yapamıyorum, olmuyor” dedim. Onun ilk şarkısı ‘Benim Ol’ daha yeni çıkmıştı. 


Ne dedi peki?


- “Hemen buraya gel” dedi. Ona vokal yapmaya başladım. Üç sene boyunca arkadaşlarımın evinde yaşadım. Kaplumbağa gibiydim. Kendi evime yeni çıktım.

'BENİM ARSIZ BİR UMUDUM VAR'

'BENİM ARSIZ BİR UMUDUM VAR'

İstanbul için ‘Kurtlar sofrası’ dediniz, neler gördünüz?


- Herkes her şeyi çok iyi biliyor gibi duruyor. Zaman kaybettik, hayal kırıklıkları yaşadık. Hayranı olduğumuz insanların aslında bambaşka olduklarını anladık. 


Umudunuzu hiç kaybetmediniz mi?


- Benim arsız bir umudum var. Her kaybettiğimde geri geliyor. Bir gün olacağını biliyordum. 


Aybüke’nin anlamı nedir?


- Adımı anneannem koymuş, ‘Ay kadar parlak’ demek. Hepimiz ismimizin ağırlığını yaşıyoruz. O sebeple ben de hep Ay’la bir bağlantım olduğunu düşünüyorum. 


Nasıl yani?


- Çocukken hayalim dansöz olmaktı. Sonra astronot olmak istedim. Gözüm hep yükseklerdeydi. Mesela ilkokulda elimde sürekli bilim ve uzayla ilgili kitaplar olurdu.

Peki müzik hayatınıza nasıl girdi?


- Liseye başladığımda alt katımızda bir müzik stüdyosu vardı. Elimde mikrofon sürekli şarkı söylüyordum, derslerle bağlantım da o zaman koptu. O dönem bir ilkokula konsere gittik. Konser bitti, herhalde ünlü olduğumuzu sanıp bize sarıldılar, “Ben bu işi yapmalıyım” dedim. O günden beri bu çilenin içindeyim. 


O ilgiyi mi sevdiniz?


- Ne yalan söyleyeyim, sevdim. 

İlk single’ınız ‘Ne Diyorsan’... Şarkı size nasıl geldi?


- Şarkının sözleri Onur’a (Özdemir) ait. Aslında önce Edis’e geldi. Çeşme’deyken dinledik. İlk dinlediğimde çok gözüm kalmıştı. Sonra döndü, dolaştı, bana yâr oldu. Söyleyince de üzerime ‘cuk’ oturdu ve yürüdük.

Neredeyse her hafta yeni bir isim çıkıyor. Neden sizi dinleyip konserlerinize gelelim?


- Samimiyete önem veriyorum. Sahnede hiçbir amaç gütmeden, başkalarının ne diyeceğini düşünmeden, istediğini yapan bir kadın olacak. İnsanların bunu alacağını ve onlara ilham verebileceğimi düşünüyorum. 


10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?


- Kendi şarkılarını yazan, üç albüm çıkarmış, Harbiye’de konser veren biri olarak görüyorum. Yurtdışında da işler yapmak istiyorum.

İzmirlisiniz. Menajeriniz, siz ve Edis için ‘İzmirliler çetesi’ benzetmesi var.


- Evet, bize ‘Boyoz Çetesi’ diyorlar. Gerçi çete demeyelim de... Birbirimizi kollayıp yükseltmeye çalışırız. Kardeş gibiyiz.  Bizi birbirimize bağlayan da hayat amaçlarımız. 


Peki çeteye girmek zor mu?


- Zor. Bir kere birbirimizi çok eleştiririz. Yerden yere vururuz. Herkes bunları kaldıramaz.


Sizin bu ekipteki yeriniz ne?


- Ben ekibim süslüsüyüm. Sürekli simli giyinirim. Yılmaz Erdoğan bana ‘Simcap’ diye isim taktı.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.