Ayda 20 ailenin yuvasını yapacak

Ayda 20 ailenin yuvasını yapacak

Kanal D'nin yeni başlayacak programı 'Evim Şahane' her ay 20 ailenin yuvasını yeniden yapacak

11 Mart 2012, Pazar 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kanal D’de hafta içi her gün saat 14.00’te yayınlanacak olan ‘Evim Şahane’ diğer dekorasyon programlarından çok farklı. Diğer programlarda bütün eşyalar atılıyor ve evler yeni eşyalarla donatılıyor.

‘Evim Şahane’de ise özenle seçilmiş teknik ekip eski eşyaları elden geçiriyor, günümüzün dekorasyon modasına uygun hale getirip yeniden yerleştiriyor. Evin yeni dekorasyonu için malzemeleri de ev sahibi bizzat alışverişe çıkarak alıyor.

Ev sahipleri birkaç gün evden uzaklaşıyor, döndüklerinde bambaşka bir ev buluyor. Bu yeni programı Mimar Selim Yuhay ile konuştuk...

‘Evim Şahane’ programında evi tamamen yıkıp yenilemiyorsunuz ama bir bölümünün dekorasyonunu yeniliyorsunuz. Buna siz mi yoksa ev sahibi mi karar veriyor?

Evin sadece bir odasını veya bölümünü baştan yaratıyoruz. Salon, oturma odası, çocuk odası, bebek odası, yatak odası, mutfak, banyo, giysi odası, balkon, bahçe... Başvuru sırasında ev sahibi evinin bütün odalarının fotoğrafını yolluyor ve “Şu odamın değişmesini istiyorum” diyor. Biz de istediği odayı, hayal ettiği gibi baştan yaratıyoruz. Ama başka bir odasının değişime daha çok ihtiyacı olduğunu görürsek, bu fikrimizi kendisiyle paylaşıp C M Y B C M Y B ona göre ortak karar da verebiliyoruz.

Odaları ya da salonu veya mutfağı, banyoyu yenilerken dünya trendlerine göre mi hareket ediyorsunuz?

Evet, mesleğim gereği dünya trendlerini yakından takip ediyorum. Ama ev sahibi ailenin tarzı ve yaşantısı da yapacağım dekorasyonda çok önemli. Aile fertlerinin meslekleri, okudukları okul, giyim tarzı ve kütüphanelerinde gördüğüm kitaplara kadar ilk tanıştığım andan itibaren gördüklerimi geniş elekten geçirerek ailenin tarzına uygun ve aile bireylerine gerçekte onları mutlu edecek mekanlar tasarlıyorum. Tüm bunları tasarlarken ev sahibinin doğru ve yanlışlarını kendisine izah edip, kalıplaşmış birçok zor çözüm yerine basit ve pratik fikirler sunuyorum. Bunun yanı sıra elbette ki dünya trendlerinden sıkça yararlanıyorum. Bu arada dünya trendlerini ev sahibine aktarmış oluyorum.

Ev sahibinin istekleri etkili oluyor mu?

Tabii ki, zaten bizim sloganımız; “Hayal edin, gerçekleştirelim.” Ev sahibi, hayalindeki dekorasyonu anlatıyor, ben de o hayal doğrultusunda ev sahibinin isteklerini anlayıp uygun bir tasarım yapıyorum.

Peki yaptığınız değişikliği beğenmeyenler olursa evi eski haline getirecek misiniz?

Şu ana kadar yaptığımız evi beğenmeyen kimse olmadı. Çünkü evin yapımına başlarken, ne yapacağımıza, nasıl yapacağımıza ortak karar veriyoruz. Programın en heyecanlı ve keyifli kısmı evi teslim ettiğimiz final anı. Çünkü 3 gün süren inşaat işlerinin büyük bölümüne yardım ve şahitlik eden ev sahibi bile, son anda evdeki değişimi görünce gözlerine inanamıyor, mutluluk gözyaşları döküyor. Bu da benim ve kamera arkasında günlerce uykusuz çalışan arkadaşlarımın bütün yorgunluğunu alıyor.

Eşyaları değiştirmek yerine yenilemeyi tercih ediyorsunuz. Değiştirmek daha kolay değil mi?

Evet, değiştirmek belki daha kolay. Ama amacımız eski eşyaların çok ucuz maliyetlere nasıl yenileneceği, nasıl baştan yaratılacağını göstermek. Tabii ki, zaman zaman yeni eşya almayı gerektiren evlerimiz de oluyor. O zaman alışverişe çıkıp yeni eşyalar da alıyoruz.

İzleyenler ev dekorasyonu konusunda bilgilenecek. Küçük bütçelerle evlerde büyük yenilikler yapmak mümkün mü?

Kesinlikle. ‘Evim Şahane’ ile ev dekorasyonunda neyi, nasıl, kaça mal edebileceğimizi, ucuz ürünleri nereden, nasıl alacağımızı gösteriyoruz.

Herkes evinin dekorasyonunu zaman içinde değiştirmek ister. Ama ya zaman kıtlığı ya da bütçe azlığı nedeniyle yapabilen azdır. Bu program böyle düşünenleri cesaretlendirecek mi?

Mutlaka cesaretlendirecektir. Genelde dekorasyon, tadilat işleri ya üşengeçlikten ya da maddi imkansızlıklardan ertelenir. Ama ‘Evim Şahane’ ile insanlar hem evlerinin dekorasyonunu değiştirmek isteyecek, hem de ucuza mal edebileceklerini görüp ertelemek istemeyecekler.

Ayrıca evlerindeki ölü alanları nasıl değerlendireceklerini, bu alanları değerlendirirken hangi malzemeyi nerede, nasıl kullanacakları hakkında bilgi sahibi de olacaklar.

Bu program için çok yoğun mesai gerekiyor. Her şeyle bire bir siz mi ilgileniyorsunuz?

Evet, gerçekten çok ciddi mesai gerektiren bir proje bu ama her şeyle bizzat ben ilgileniyorum. Benim de arkamda başarılı bir mimari ekip ve Türkiye’nin en yetenekli, en hızlı ustaları var. Aynı anda birden fazla evin çekimi gerçekleştiriliyor. Sabah İstanbul Bostancı’da bir evin sahibiyle tanışıp nasıl bir dekorasyon yapacağımıza karar verirken, akşam saatlerinde Bahçeşehir’de, başka bir aileye baştan yarattığımız evlerini teslim ediyoruz. Arada da tadilatı devam eden evin kontrolünü ve önümüzdeki evlerin projelerini konuştuğumuz toplantılar yapıyoruz. Çok önemli bir detayı atlamak istemiyorum. Ayda 20 evi baştan yaratıyoruz. Yakında beni ve ekibimi Guiness Rekorlar Kitabı’na alacaklarını düşünüyorum.

MİMAR SELİM YUHAY KİMDİR?

Mimar Selim Yuhay 23 Mayıs 1972’de İstanbul’da doğmuş. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 1994 yılı mezunu. Mezun olduktan sonra 4 ortakla bir mimarlık firması açmış. Daha sonra kendi aile şirketini kurmuş. Kendi alanında farklı mimari proje çözüm yaklaşımları ve kendine özgü çizgisiyle kısa zamanda mimarlık dünyasının dikkatini çekmiş.

(04.03.2012 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır.)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sülünler yumurtadan çıkmaya başladı: Yaban hayatını geliştirecekler