Ayda bebek enkaz altında nasıl hayatta kaldı?

İzmir’de yaşanan deprem sonrası 91. saatte enkaz altından sağ olarak kurtarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin, bu kadar saat yemek yemeden ve su içmeden nasıl hayatta kaldığı merak konusu oldu. Bu konu hakkında açıklamalar yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman, Crush sendromu hakkında bilgiler verdi. / Mine Bozkurt- mine.bozkurt@posta.com.tr

04 Kasım 2020, Çarşamba 11:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Depremle birlikte hepimiz elimiz yüreğimizde, üzüntüyle doluyken, kurtulan her bir çocuğumuz için bayram ediyoruz. Depremden yaklaşık 4 gün sonra enkaz altından sağlıkla çıkan çocuklarımızın olması çocukların enkaz altında daha uzun hayatta kalabilmeleri ile ilgili soruları akla getiriyor. 

Enkaz altında kalanlar Crush sendromu yaşıyor

Enkaz altında kalanlar Crush sendromu yaşıyor

Crush sendromu deprem sonrası göçük altında kalan dokuların ezilmesi sonucu oluşan ödem, böbrek yetmezliği, şok ile hayat kaybına neden olabilen bir durum.

Kasların ezilmesi sonucunda kaslarda biriken sıvı damar içerisindeki sıvı kaybı ile böbreklere giden kan miktarında azalmaya, kas yıkımı ile oluşan protein birikintileri ile de böbrek tubuluslarında tıkanmaya yol açar. 

"Sağlıklı böbreklere sahip olması susuz kalabilmesinde bir etken olabilir"

"Sağlıklı böbreklere sahip olması susuz kalabilmesinde bir etken olabilir"

Çocuklarda vücut yüzeyinin daha küçük olması ile enkaz altında kaldıklarında kas zedelenmesinin daha az olduğu düşünülüyor. Yine çocuklarımızın minik vücutları hayat üçgeni içerisine daha iyi sığabilmelerini sağlıyor olabilir.

Çocuklarımızın daha sağlıklı böbreklere sahip olmaları da bu Crush sendromuna daha dirençli olmalarında bir etken olabilir. Çocukların enkaz altında ne kadar süreyle sağ kalabilecekleri ile ilgili bir süre söyleyebilmek mümkün değil.

"Enkazdan çıkarılmadan serum takılıyor"

"Enkazdan çıkarılmadan serum takılıyor"

Televizyonlarda izlediğimiz üzere enkaz altında yaşayan bir çocuk saptandığında, sıvı kaybı nedeniyle şok ihtimali olan çocuğumuzun bir ekstremitesi görüldüğü anda, enkazdan çıkarılmadan damar yolu açılarak serum takılıyor. Sıvı açığı nedeniyle şoka eğilimli bir çocuk için bu uygulama yaşamsal açıdan çok önemli.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda sık tekrarlanan ateşli üst solunum yolu enfeksiyonunda ameliyat şart