Aydın: Ülkemiz ekonomisine 669 milyon katkı sağladık

Aydın: Ülkemiz ekonomisine 669 milyon katkı sağladık

Aydın: Ülkemiz ekonomisine 669 milyon katkı sağladık

06 Kasım 2019, Çarşamba 11:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ali Can ZERAY/EDİRNE,(DHA)-DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, "Edirne il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 302 bin 140 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 669 milyon TL katkı sağlandı" dedi.

Tarım   ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Türkiye'de suyun dörtte üçünün sulamada kullanıldığına dikkat çekerek sulamada yüzde 65 oranında tasarruf  sağlandığını belirten yazılı açıklama yapıldı. Edirne'de  yapılan çalışmaların, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın'ın yazılı açıklaması şeklinde basın ile paylaşılan bilgilerde, kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirildiğini, tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmekte olduğu belirtildi. Bu çalışmalar sonucunda yağmurlama sulamalarda yüzde 35 damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlandığıda vurgulandı.

'ÇİFTÇİ GELİRLERİNDE DOĞRUDAN VE DOLAYLI ARTIŞA NEDEN OLUYOR'

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını bu sayede çiftçi gelirlerini artırdıklarını belirten Mevlüt Aydın, ‘Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önledi" dedi.

'2019'DA ÜLKE EKONOMİSİNE 669 MİLYON KATKI SAĞLADIK'

Bu kapsamda Serhat şehrimiz Edirne’de 01 Mayıs 2019 tarihinde başlayan sulama sezonun 22 Eylül 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Edirne ilimiz ve ilçelerimizde toplam 302 bin 140 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Edirne il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 302 bin 140 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 669 milyon TL katkı sağlandı." dedi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Keşan'da arama yapılan evde eroin ele geçirildi