Ayhan Barut: Çiftçi borçları faizsiz ertelensin

Ayhan Barut: Çiftçi borçları faizsiz ertelensin

Ayhan Barut: Çiftçi borçları faizsiz ertelensin

07 Ocak 2020, Salı 11:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ADANA, (DHA) - CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, 23 Aralık'tan bu yana aşırı sağanak yağışın nedeniyle çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası'na olan borçlarının 2 yıl süreyle faizsiz ertelenmesini istedi.
Adana'da 23 Aralık'tan bu yana aralıklarla çok etkili olan, son 56 yılın yağış rekorlarını kıran, bazı ilçelerde metrekareye 250 kilogramın üzerinde düşen yağışlar, kent yaşamının yanı sıra ekili ve dikili tarım alanlarında da büyük hasara yol açtı. Derelerin taştığı, ev ve işyerlerini suyun bastığı, kent yaşamını adeta felç eden aşırı yağış, bir çok meyve fidanı ve narenciye dikili bahçeler ile buğday, soğan, marul ve patates ekili tarım alanlarını suya gömdü. Sular altında kalan tarım alanlarında incelemeler yaparak üretici mağduriyetinin giderilmesini isteyen Ayhan Barut, bugüne dek yaptığı çağrılara rağmen henüz bir sonuç alınamadığını söyledi.
Özellikle Yumurtalık, Ceyhan, Sarıçam, Seyhan, Yüreğir ve Karataş ilçesi sınırlarında etkisi çok daha fazla hissedilen yağışların ardından Çukurova'nın afet bölgesi ilan edilmesini istediklerini anımsatan Ayhan Barut, dere yataklarının, drenaj kanalları ve nehir ağızlarının temizlenmesi için de harekete geçilmesini talep ettiklerini aktardı.
Adana ve çevresinde özellikle son 2 yıldır aşırı sıcak ve poyraz veya etkili yağışlar nedeniyle üreticiler büyük bir mağduriyet yaşadığına işaret eden Ayhan Barut, "Aynı geçen yıl gibi bu sene de meyve fidanı dikili alanlar, narenciye bahçeleri, soğan, patates, marul ve buğday ekili tarlalar su altında kaldı. Geçen yıl da, bu sene de yaşanan afete karşı bölgemizin acilen afet bölgesi ilan edilmesini istemiş, Tarım ve Orman Bakanını bölgemize çağırmıştık. Bu taleplerimize bir türlü yanıt alamadık. Zaten üretici zorda. Üretim maliyetleri fahiş oranda artıyor, ürün para etmiyor, destekleme fiyatları yerinde sayıyor. Artık zaman geçirmeden zarar tespiti çalışmalarının akıbeti hakkında bilgilendirme yapılmalı ve ivedilikle üreticilerin mağduriyeti giderilmeli. Üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçları faizsiz 2 yıl ertelenmelidir. Yarınlarımız ve ülkemizin geleceği için artık üretene ve tarımsal üretime gereken destek bir an önce verilmelidir" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adanaspor devre arası hazırlıklarını sürdürüyor