Ayı 'Tombiş' yeni evine taşınıyor

Ayı 'Tombiş' yeni evine taşınıyor

Samsun'da sahil yolu üzerinde bulunan ve Karadeniz'de tek olan Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ndeki 'Tombiş' adlı ayı, Bursa'daki ayı barınağına gönderilecek

02 Ocak 2013, Çarşamba 14:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Samsun’da Büyükşehir Belediyesi tarafından 22 dönümlük arazi üzerine kurulu olan Hayvanat Bahçesi’ne 3 aylıkken getirilen ve şimdi 7 yaşında olan Tombiş, vedaya hazırlanıyor. Samsun Hayvanat Bahçesi Müdürü Veteriner Hekim Nurhan İşler "Hayvan Hakları Koruma Derneği, hayvanat bahçelerindeki hayvanların daha refah bir ortamda korunması adı altında birçok çalışma yapıyor. Bu faaliyeti Türkiye’de yürütenlerden birisi Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanı Nilüfer Aytuğ hocamızdır. Samsun’a yaptığı bir ziyarette hayvanat bahçemizi gezdi ve buradaki hayvanların bakımını oldukça beğendi. Hayvanat bahçemizin daha geniş olması gerektiğini bizimle paylaştı" diye konuştu.

'DAHA SAĞLIKLI OLACAK'

Nilüfer Aytuğ’un, hayvanat bahçesinin genişletilmesi konusunda kendilerine destek vereceğini kaydeden Müdür Nurhan İşler ise "Nilüfer Hanım ayrıca, buradaki ayı Tombiş’in yaşamına daha fazla dinamiklik kazandırmak için bir an önce Bursa’daki ayı barınağına transfer edilmesi gerektiğini, ayıların orada daha sağlıklı yaşayacağını belirtti. Bizler de bu konuyu idaremize taşıdık ve projeye destek olmak amacıyla 3 aylıkken avcıların elinden kurtarılıp hayvanat bahçemize getirilen ayımızı doğal yaşama dönmesi için Bursa’ya gönderme kararı aldık" dedi.

KAFESİNE AFİŞ ASILDI

Ayının bulunduğu kafese de kendi ağzından, "Doğada öksüz kalmıştım, siz bana sahip çıktınız. Büyüttünüz, şimdi geri dönüyorum. Sizi özleyeceğim, hoşcakalın" yazılı afiş asılarak ziyaretçilere duyuruldu. Karadeniz Bölgesi’nin tek olan hayvanat bahçesinde, 59 çeşitten 126 hayvan bulunuyor. Aslan, kaplan, maymun, deve, devekuşu, sülün, ve ördek cinsleri, kuğu, tavus kuşu, geyik, keçi, tilki, ayı, midilli, kaz, ördek, kedi ve köpek cinslerinin bulunduğu hayvanat bahçesini her gün yüzlerce vatandaş ziyaret ediyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anne ve babaların izlerken sıkılmayacağı 10 animasyon filmi