AYİM: 3 komutan terfi ettirilmeli

Nihai kararını generallerin lehine veren AYİM, generallerin bir üst rütbeye terfi ettirilmesi gerektiği yönündeki kararı oybirliğiyle aldı

24 Aralık 2010, Cuma 16:09
A A
AYİM: 3 komutan terfi ettirilmeli

Darbeye teşebbüs iddiasıyla Balyoz davasında yargılanan sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın 22 Kasım tarihli imzalarıyla açığa alınmışlardı. Yargılamaları devam eden komutanlar, işlemlerin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde (AYİM) dava açmışlardı.

YAŞ davası süreci

Balyoz davası iddianamesi 19 Temmuz’da kabul edildi. İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Temmuz’da Balyoz sanıkları hakkında yakalama emri çıkardı. Yakalama emri çıkarılan 102 askerin arasında, söz konusu 3 generalin de adı yer aldı.

Bu süreçte Tümgeneral Kaya Harita Genel Komutanlığı’na, Tümgeneral Helvacıoğlu Jandarma Değerlendirme ve Denetleme Başkanvekilliğine, Tuğamiral Gavremoğlu Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığı’na vekaleten atandı ancak görevlerine başlayamadı. Ağustostaki krizli YAŞ’ta terfi kararlarının Gönül ve Erdoğan tarafından “Balyoz davasında sanık oldukları” gerekçesiyle imzalanmayarak geri gönderilmesi üzerine 3 general, AYİM’de dava açtı.

AYİM 3’üncü Dairesi, 27 Eylül’de 3 generalin davasını görüştü ve ilk aşamada yürütmeyi durdurma talebini karara bağladı. AYİM, 3 generalin YAŞ’ta terfi ettirildikleri halde yayınlanan üçlü kararnamede isimlerinin yer almamasını “idari bir işlem” diye niteledi ve yargı denetimine tabi olduğu sonucuna vardı. AYİM, bu işlemi hukuka aykırı bularak, oybirliğiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karar, idarenin bütün eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olması gerektiği genel ilkesine dayandırıldı. Bu karara yapılan iki itiraz da oybirliğiyle reddedildi. Dava esastan karar aşamasındaydı.

Karar oybirliği ile alındı

AYİM, bugünkü toplantısında da daha önce verdiği karar doğrultusunda mahkeme üyelerinin oybirliği ile karar vererek Balyoz sanığı 3 generalin lehine karar verdi. Karar gereği generallerin açığa alınma işlemleri devam edecek, ancak komutanların bir üst rütbeye terfi etmesinin önünde engel kalmadı.

Siperdeki komutan Tümgeneral Gürbüz Kaya, terör örgütü PKK’nın yaptığı baskında 12 askerin şehit olduğu Gediktepe’deki siperde, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a brifing vermişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.